| CostinAlamariu a întrebat:

Exista vreo corelație între o inteligență ridicată și lipsa de abilitati sociale?

8 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu exista nici o corelatie intre skillurile sociale si IQ, sunt sigur ca si tu cunosti oameni cvasi retardati care au o gramada de prieteni si sunt niste fluturasi sociali.

Probabil ai vazut prea multe filme cu genii care au tot felul de trasaturi din spectrul autist.

| Brizbriz a răspuns:

In mod generalizat, nu
dar e un cliseu foarte tare acceptat

in serialul The Big Bang Theory, personajul Sheldon era cel mai inteligent savant, dar era handicapat social, cel mai rau tip de handicapat social: unul care nu recunostea ca are respectivul handicap, nici fata de el insasi

iar serialul a avut un succes demential, deci toti cei care s-au uitat au acceptat ideea asta fara dubii

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Garantat geniile nu stau pe TPU.
Aici sunt doar cei care au teamă să-și expună punctul de vedere în societate însă aici o fac pe curajoșii.

| CostinAlamariu explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Trebuie sa fii un geniu ca sa raspunzi la întrebarea asta?

| MihaiSpeedster a răspuns:

Exista un sindrom, care se cheama Asperger's. Este incadrat in spectrul autist. Inteligenta superioara (dpdv academic), dar aptitudini sociale insuficiente. Elon Musk are Asperger. Se pare ca si Steve Jobs avea. Eu am doi colegi, amandoi in varsta, care nu au fost diagnosticati in copilarie dar corespund perfect cu definitia din manual. Unul e programator, face niste softuri de ne uimeste pe toti, stie multa fizica, dar ca personalitate e ciudat. Dupa ce merge la buda doar se preface ca se spala pe maini, da drumul la apa, sta 3 secunde, o inchide si pleaca. Sau sta de vorba cu tine si inchide discutia brusc, doar cu bine pa, si pleaca, de zici ca l-ai suparat cu ceva. Sau cand suntem in sedinte, grupul complet, face glume ciudate si rade singur de se indoaie.

| scp3008 a răspuns:

Exista diverse statistici care confirma acest lucru, DAR sa nu uitam ca inteligenta nu inseamna neaparat rezultate favorabile la productivitate si utilitate comparativ cu o persoana cu inteligenta mai redusa.

| BratuAndrei21 a răspuns:

Inteligenta este de mai multe feluri. Poti sa extragi mental radical de ordinul 3 dintr-un numar de 15 cifre si sa nu intelegi o gluma.

| mariii2101 a răspuns:

Da! Statisticile arata ca oamenii inteligenti sunt mai retrasi. Nu cauta sa si gaseasca prieteni, vor sa stea inchisi in ei si in munca lor. Introvertitii, in general se spune ca sunt cei inteligenti.