| Inferno a întrebat:

Daca o anumita parte din creier este deteriorata, anumite functii se vor pierde. Mai deterioram o alta parte si vom observa cum si mai multe abilitati incep sa se estompeze. Exista o corelatie foarte clara intre creier si ceea ce suntem ca oameni.

Si cu toate acestea, exista oameni care cred ca, in momentul in care intregul creier este deteriorat 100%, ne vom recapata toate aptitudinile intelectuale si vom continua sa existam.
Cat de absurd trebuie sa fii pentru a putea crede asa ceva?

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Dacă crezi într-un zeu care e în stare să îți refacă creierul sau să îl transforme în altceva, atunci nu e de mirare că poți crede într-o transcendere. Totuși, ce spui arată că lucruri precum conștiința și altele sunt strict date de creier. Unii, totuși, tot vor crede și într-un spirit sau o formă de „energie" care ne face să fim tot noi (că dacă doar refaci creierul intervine întrebarea dacă devii tu sau o copie, e ca barca lui Theseus). Dar am văzut și argumentul prin care creierul e doar o legătură dintre corpul nostru fizic și esența noastră spirituală din altă lume. Dacă creierul se deteriorează, legătura aceea se pierde. Sunt sigur că pot să fie aduse n credințe și explicații la asta de gânditorii teiști.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Daca omul e decapitat, atunci va exista in continuare.
In legende.

| dullcat a răspuns:

Nu am avut ocazia sa interactionez cu oameni care gandesc asa. Orice ar zice respectivii, eu sunt ferm convinsa ca daca se deterioreaza creierul incepi sa devii leguma si viata se transforma intr-un un calvar.

| relian a răspuns:

laughing ce faci, ai luat urma lu Rosalia, sau a unuia de asta crestinoid ce tot cauta scandal pe aici?
Imncepi si tu sa pui intrebari intrebatoare, o fi probaio de la caldura asta, anul asta soarele se pare a bautut multa lume in cap laughing chiar daca nu stai la soare, is radiatii care patrund peste tot.

Care is acei oameni care cred ce ai descris tu aici? Daca te referi la religiosi si la moartea unui organism, nu vad cea trebuit sa o iei asa pe centura laughing ia-o si tu mai drept, sa priceapa tot poporu

| Hyperion7 a răspuns:

E vorba de educație și mentalitate.Nu-i poți spune asta unui cioban din Măgura Tarcăului fara sa auzi asta "pe vremea mea nu se mai îmbolnăvea nimeni, te duceai la treabă și îți treceau toate durerile."
Sau la majoritatea bătrânilor care au fost spălați pe creier de comunism.
Și alta e sa i-o spui unui tânăr din zilele noastre, care îți dă tot felul de legături conexe cu problema.

| Sekim a răspuns:

Nu ai cum sa continui sa existi daca creierul e deteriorat in proportie de 100%, noi suntem creierul, organismul e doar o carcasa care ofera conditiile de viata pentru creier. Depinde si la ce te referi cand spui ca deteriorezi o parte a creierului. Deteriorat poate sa insemne si sa iti pierzi spre exemplu vederea, care ulterior nu duce decat la estomparea unui simt, adica nu la moartea partii respective din creier, parte care ulterior se va focusa pe alt simt sau alt scop si astfel vei evolua la un anumit capitol, spre ex auz. Ceea ce spui tu e la nivel de IQ 75-100. Oamenii nici macar nu stiu ca noi, toata constiinta, gandirea, amintirile, tot, sunt creierul de fapt, noi suntem creierul si nu organismul. Daca creierul este deteriorat in proportie de 100% cel mai probabil o sa intri in moarte cerebrala, proces ireversibil. Exista absurditati si mai mari decat astea oricum, absurditati care ajung la cu totul alt nivel de prostie, asta mi se pare ceva lite, oamenii care cred ce ai spus tu cu siguranta au niste perle ascuns care te ar soca mult mai tare.

| Drake21 a răspuns:

Tare dar nu cred, toate functiile corpului pleaca din creier daca il deteriorezi de tot ajungi zombi

| Drake21 a răspuns:

Sunt oameni batrani cu creierul in toatalitate deteriorat nici o minune pana acum tot nebuni

Răspuns utilizator avertizat