| 1Mihai1 a întrebat:

Există vreo diferenţă între a minţi şi a nu spune tot?

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Sigur ca da, daca de exemplu eu ceva nu iti spun, si vreau sa tin in secret asta nu inseamna ca mint.
A minti inseamna a afirma ceva fals, neadevarat.

17 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Exista o diferenta dar aceasta depinde. Lucrul despre care vobesti tu este foarte general.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Da, exista.

| Eron a răspuns:

Depinde de caz, dar i se mai spune si minciuna prin omitere.
Ex:mama pleaca de acasa si cand vine gaseste prajiturile mancate.Mama il intreaba pe Ionel daca stie cine le-a mancat si el spune ca da, gainile.Lucru adevarat, dar odata cu gainile a mancat si el.Clar minciuna prin omitere.

| WR104 a răspuns:

Daca te intreaba cineva cat e ceasul si il loc sa-i spun ca este 13:58 ii spui ca est ora 14 nu este o minciuna dar daca ii spui ca este ora 13 cam este o minciuna, ciudat.

| Gabica a răspuns:

Depinde.Poti spune ca a minti inseamna a inlocui adevarul cu altceava, iar in cazul asta se inlocuieste cu tacerea, deci se poate considera o minciuna.
Sau poate sa nu fie minciuna.

| Archy37 a răspuns:

Sigur: sa minti ar insemna sa schimbi intregul continut al adevarului, iar sa nu spui tot inseamna sa spui macar o parte din adevar...

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, cand ti se cere un raspuns, in rest, da.

| Iulian03 a răspuns:

Da exista.
Minicuna are picioare scurte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da, a 2 categorie se numeste secret, dar eu prefer minciuna.

| CryChristiAN a răspuns:

Da. Si inca una foarte mare.

Răspuns utilizator avertizat
| Sarai a răspuns:

Normal ca da...

| Dumitru73 a răspuns:

Sunt diferente, dar tot minciuna este.
Minciuna prin omisiune este acea minciună prin care se omit date importante, lăsând în mod deliberat o concepție greșită unei persoane.

| ioana23feb a răspuns:

Nu este nici odiferenta daca spui ceva spune pana la capat

| Inocenta510 a răspuns:

Sunt de acord cu amandoi

| AdrianS a răspuns:

De continut. Intentia este aceeasi.