| AcelOmCareStie a întrebat:

Exista vreo pastila sau vreun drog care iti mareste inteligenta, puterea de concentrare, perspicacitatea si viteza de calcul(sau de gandire mai bine zis) pentru o scurta perioada de timp(exe: 2h).

8 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Neuro Optimizer.

| T0T a răspuns:

Dacă ar exista și l-ai consuma, primul lucru pe care l-ai face e să îți ștergi întrebarea. Normal că mă refer la niște mentosane care să îți dea efectul placebo și ca prin minune faptul că ești ușor de influențat și puternica autosugestie te poate trezi la realitate(deși e greu să garantez așa ceva).

| drutzix a răspuns:

Te-ai uitat la Limitless? laughing
Cauta pe net despre nootropice (nootropics)

| petitconseil a răspuns:

Nu exista minuni asa mari, daca ar exista, am fi toti genii...

| VasileDumitrescu a răspuns:

Cu inteligenta e mai complicat, aceasta reiese din experienta, din ce invatam, etc. Dar pentru concentrare, atentie, stare de bine sau stare de veghe se pot folosi nootropicele. Nootropicele in mare parte sunt sintetizate, dar ele se gasesc si in alimente.
Asadar un regim alimentar corect combinat cu sport si un surplus de nootropice va asigura necesarul pentru a fi in forma excelenta atat fizic cat si psihic.

Nootropice de categoria celui din filmul Limitless nu exista pe piata sau poate exista dar nu e destinat publicului larg. Ca si alternativa cu efecte puternice exista Aderall (foarte periculos atat legal cat si pentru sanatate), Adrafinil ( este sub aderall dar este destul de potent), Phenylpiracetam ( asemanator cu Adrafinil), Noopept, Piracetam, Alpha Brain, Mind Lab Pro, etc.

Mai multe informatii poti gasi pe blogul https://nootropiceromania.wordpress.com/

| AlexAlx2626 a răspuns:

Mergi la farmacie si cumpara " pastile pentru tinere de mine " exact asa ii ceri farmacistei. Nu mai stiu cum se numesc pastilele respective. Dar is foarte bune! Cu o seara inainte sa dau testul teoretic pentru permis cat B, am luat o pastila si a 2-a zi cand am mers acolo, stiam tot ce facusem cu o seara inainte. toate intrebarile. si am luat cu 26 big grin Sper ca te-am ajutat. Funda?

| AcelOmCareStie explică (pentru AlexAlx2626):

Eu ma redeream la altceva.
Mai citeste intrebarea o data.
Adica de exemplu o pastila care sa te faca sa rezolvi probleme foarte grele la matematica(timp de 1 ora), chiar daca tu nu esti chiar asa de bun la mate.

| Pintilie_Daniel_1987 a răspuns:

Mergi la farmacie si ceri Memoplus.