| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreo metoda universala sa scapi de orice griji ai? (fie doar pentru o perioada scurta de timp)

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Exista, dar nu e tocmai indicata.

| BiuL a răspuns:

Nu prea. Si nici nu e recomadat asa ceva. Totusi, daca griji excesive te impiedica sa ai o viata normala consulta un psiholog.

| greyhound a răspuns:

Xanax si iarba. Dar grijile sunt bune, dau sens vietii si te mentin intr-o stare alerta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alcool, droguri si medicamente. Toate, desigur, cu masura.

Daca ai foarte mult timp liber, poti incerca si cu meditatia dar e ceva mai multa bataie de cap si trebuie sa ai si pe cineva care sa te initieze.

| Hash001 a răspuns:

Morfina, THC-ul din marijuana, alcoolul

| diaac a răspuns:

Cred ca nimic nu este pentru toata lumea si pentru orice situatie oricand si nici de griji nu cred ca poti scapa de toate definitiv (au si ele rolul lor!), insa pentru moment si pentru o stare generala de bine si sanatate psihica, s-a dovedit utila meditatia de tip Mindfulness: http://www.psiho-helpline.ro/......ndfulness/

| Biiskrem a răspuns:

Aparent, există. Te relaxezi, meditezi, bla bla bla. Dacă te doare la dorsal de tot ce ține de viața ta, nu mai ai griji.
Fie că e grija zilei de mâine, fie că e grija ta sau a unor persoane apropiate, fie că e grija lucrurilor tale sau a acțiunilor pe care le desfășori, ea tot există. Mintea din cutia aia craniană face ca ea să existe.
În fine, până la un punct la care devine o obsesie.

| Miladincaa a răspuns:

Incearca sa te eliberezi si aminteste-ti mereu " asta e viata"