| anonim_4396 a întrebat:

Experientele traite intr-o viata se transforma in amintiri iar amintirile cu timpul dispar. In acest context ce valoare mai au experientele traite si viata ca atare?

9 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Experienta e experienta, amintirea e la fel, amintire.
Da, amintirile dispar, doar atunci pe moment, dar ele la o treaba, in viata, la un moment dat, iti reapar...
Experienta e ceea ce omul dobandeste pe tot parcursul vietii, si cand e de ceva- se motiveaza ca are habar si se pricepe; adica - demonstreaza ca are la baza o ''experienta''/''cunostinta'' despre ceea ce-l inconjoara.
Viata are o valoare- 'unica'- sa-i spun asa (!), pentru simplu fapt ca ti-a fost data, - si de aceea trebuie traita din plin! Si ca atare... toate se includ si se urmeaza una pe alta! Tin de subconstient, de ciclul si etapele vietii noastre! In fine...

| EmaS a răspuns:

Fiecare experienta are rolul ei.Inveti cate ceva din fiecare, si devii mai intelept, mai matur.

| DianaScorpio a răspuns:

Dupa cum ti s-a mai spus, fiecare experienta are rolul ei si din fiecare inveti cate ceva, ajutandu-te sa devii mai matur.

| Sentinel a răspuns:

Experientele cred ca pot fi foarte valoroase. In primul rand, eu cred ca experientele iti sunt date sa le traiesti. Cred ca iti poti da seama de adevarata valoare a experientelor traite de indata ce intelegi scopul pentru care ti-a fost dat sa le traiesti.

| ROB3RT89 a răspuns:

Din experiente inveti in viata! Daca n-ai ceva experiente si nu esti cat de cat umblat prin lume, e greu sa te menti pe linia de plutire! Sa zicem cum ai spus tu"se transforma in amintiri"da, asa e...Dar inevti ceva nu?! Daca nu, ai ce povesti la batranetehappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vei vedea cand vei avea amintiri, si multa experienta de viata.acum nu ai cum sa intelegi, si nici dreptete nu ai in ceia ce spui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multam pentru stupid.credeam ca ti-ai mai schimbat parerea.dar nu. esti consecvent.ma bucur.nu-mi plac oamenii repede schimbatori.

| sinx a răspuns:

Ce valoare au?
Imagineaza-ti ca iti pierzi definitiv memoria si nu mai stii absolut nimic. Nici cine esti, nici cati ani ai, nici cine iti sunt parinti, etc. Cam asa ai fi fara amintiri. O simpla leguma. Practic te-ai naste asteptand sa mori.

| flaviucss a răspuns:

Intrebarea ta seamana cu ceva de genul:"la ce mai traim daca oricum murim?"acele amintiri te ajuta foarte mult,si nu cred ca se uita nimic,trebuie doar ceva sa te faca sa iti reamintesti.iar daca vreo data iti vin acele amintiri in minte(fericite sau mai putin fericite),iti poat schimba ziuahappy.si cum a spus si cel de dinnainte,acele experiente te fac sa te maturizezi, sa iti dai seama cine esti si ceea ce vrei sa faci, pentru ca la batranete sa fii mandru de ceea ce ai realizat