| LoveToHate a întrebat:

Explica teoria Big Bang originea materiei?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Exista o teorie care spune asa :
La un moment dat in univers exista un numar aproape egal de materie si antimaterie.
*se cunoaste faptul ca atunci cand materia si antimateria se intalnesc se produce o explozie uriasa *
Acest lucru s-a intamplat pana la urma si 99, 99999 % din materia si antimateria din univers a fost distrusa.
Se crede ca materia era prezenta cu un procent putin mai mare ca al antimateriei si de aceea ea exista astazi.
Deci cu alte cuvinte ce vedem noi astazi este urmarea acestei explozii.
Materia din univers ar fi fost infinit mai numeroasa daca nu s-ar fi produs acel eveniment.
Unii spun chiar ca acest eveniment a fost big-bangul insasi.
Si acum vine partea cea mai interesanta...conform unor studii toata aceasta antimaterie nu putea sa dispara cu totul, trebuia sa mai ramana putina in unviers in ciuda exploziei.
Asa ca se crede ca exista in univers parti intregi compuse din antimaterie....cum de nu explodeaza cu totul si nu se intalneste cu materia, nu se stie..tocmai de asta teoria aceasta e controversata
Dar e un inceput...

21 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu!
Explică cea ce s-a întâmplat de la un timp t, ce a fost anterior nu.

| doctorandus a răspuns (pentru MMihai):

Poate n-a fost nimic anterior Big Bangului, sau poate au fost doua brane, lista posibilitatilor este deschisa, inclusiv existenta lui Dumnezeu care a creat Big Bangul.

| Inferno a răspuns (pentru MMihai):

T-10 la puterea-43 secunde.
explica si aparitia materiei.

| Dumnezău a răspuns:

Nu,pentru ca se intra intr-un paradox ce presupune probleme de timp si spatiu, astfel batandu-se cap in cap sute de teorii.Materia exista oriunde,in orice coltisor,oricand.Dar,indiferent cum am privi TBB, aceasta presupune o adunare foarte mare de materie, uriasa, inimaginabila, intr-un locsor foarte mic si extrem de compact.Totusi,trebuie sa mai fi existat ceva spatiu, pentru ca acea materie incandescenta sa se fi propagat in voie.Atunci,cu ce era umplut acel spatiu? Era un clasic vid de antimaterie? Insa nu putea fi antimaterie, fara sa existe materie in acel spatiu.

| savag3 a răspuns (pentru Dumnezău):

Materia din antimateria care forma acel vid era tocmai acea adunatura de materie concentrata conform tbb intr-un corp de marimea unui atom, poate gresesc...

| Inferno a răspuns (pentru Dumnezău):

Explica si aparitia materiei.
Cand forta gravitationala se separa de forta nucleara tare are loc fenomenul ce poarta numele de inflatie. La acest moment avem cele 6 tipuri de quarcuri (up, down, Strange, charm, botton, top.)
Dupa ce are loc inflatia se separa forta nucleara slaba de electromagnetism asta duce la aparitia leptonilor, mai exact la aparitia celor 6 tipuri de leptoni printre care si electronul.
Quarcii mai grei se dezintegreaza raman doar quarcii up si down.
Quarcii up up si down formeaza protonul. AQuarcii down down si up formeaza neutronul.
Protonii si neutronii se unesc formand cele mai usoare nuclee atomince si anume cele de hidrogen.
DUpa ce Univerul se racese considerabil, electronii pot interactiona cu nucleele atomice, astfel incat fiecare nucleu captureaza un electron formant atomii. Atomii formeaza moleculele si asa mai departe.

| Inferno a răspuns (pentru Dumnezău):

"Totusi,trebuie sa mai fi existat ceva spatiu, pentru ca acea materie incandescenta sa se fi propagat in voie."
Materia a aparut cu mult timp dupa ce spatiul sa- extins.
L

| LoveToHate explică (pentru Inferno):

Esti profesor sau ceva?laughing Stii o groaza de lucruri interesante.

| totElodia a răspuns:

Sincer nu mai stiu ce sa cred. Teoria Big-Bang sustine ca universul a fost creat in urma -intresectiei- anti-materiei si materiei. Eu consider ca universul nu ar fi avut un timp si ocazia in care sa se fi creat pentru ca atunci nu exista timp, nici notiunea acestuia. Pare ciudat sa sustii faptul ca universul a fost creat din intanirea acestor anti-materii si materii. Eu spun ca pur si simplu s-au creat, dar nu datorita Big Bang-ului. Oricum, o sa ma uit la niste documentare legate de Big-Bang si o sa revin cu parerea mea, deoarece nu sunt inca 'convinsa de ceea ce sustin.

| Darkmagic a răspuns:

Da, o explica.
Dupa explozia initiala, la cateva minute dupa prima inflatie, temperatura Universului a permis alcatuirea nucleelor atomice compuse, pana atunci materia fiind alcatuita din particule elementare, protoni, neutroni si electroni. Cand acest amestec s-a racit, reactiile nucleare au devenit posibile.
Calculele arata ca activitatea nucleara a durat aproximativ trei minute, teoretic Universul fiind format din circa 75% hidrogen si 25 procente heliu.
Reactiile nucleare au mai produs cantitati infime de deuteriu, heliu -3 si litiu iar elementele grele care compun mai putin de un procent din materia cosmica au fost produse mult mai tarziu in interiorul stelelor.
Ca sa intelegi mai clar fenomenul, (fiind de neexplicat pe TPU) iti recomand "Primele trei minute" - Steven Weinberg; "Originea Universului" - John D. Barrow; sau "Ultimele trei minute" de Paul Davies.
Sunt lucrari ce se preteaza a fi citite chiar fara a fi nevoie de o diploma in fizica.

| Niiiicu a răspuns:

Nu,ea spune ce s-a intamplat dupawinking

| Inferno a răspuns (pentru Niiiicu):

T. Big Bang explica aparitia materiei.

| Empathizer a răspuns:

Nu explica ce s-a intamplat in momentul 0, explica doar transformarea materiei dupa prima milisecunda incoace.

Nu lua ad literam "milisecunda". Ma refeream la un interval de timp extrem de mic de la inceputul universului pe care teoria Big-Bang nu-l poate explica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bosonul Higgs explica originea materiei.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Bossonul Higgs explica masa nu materia.

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

A fost doar o explozie din care s-a format Universul, dar nu explica originea materiei.
Am vazut un documentar pe Discovery Channel: Curiosity; mi se pare ca era ceva in legatura cu materia si antimateria, insa nu mai tin minte exact ce se explica. Ai putea sa te uiti, e interesant si cred ca vei gasi raspunsul la intrebarea ta.

| Inferno a răspuns (pentru ϟkatεVaηϟ):

Ba explica si originea materiei. T Big Bang e mult mai complexa decat este prezentata in documentarele de pe Discovery.

| AstroAlex59 a răspuns:

S-a produs o mare explzie in Univers la acel moment nu exista nimic iar urma acesteia materia s-a dilatat in continuare aflandu-se in expansiune

| Inferno a răspuns (pentru AstroAlex59):

Nu materia s-a dilatat, spatiul s-a dilatat. Fenomenul poarta numele de marea inflatie.

| ClaudefromGTA3 a răspuns:

Originea materiei BigBang depinde din ce parte o privesti normal se zice ca Dumnezeu ar fi creat totul alti spun ca o stea ar fi explodat urmarea fiind sistemul nostru solar care s-a format in mii de ani...