| SamSon a întrebat:

Explicati-mi va rog citatul urmator
crede si nu cerceta
la ce se refera el? cum adica sa crezi si sa nu cercetezi?
astept raspunsuri inteligente

Răspuns Câştigător
| petruclaudiu78 a răspuns:

Citatul respectiv nu e din biblie, asa cum cred unii, ci sintagma respectiva apartine lu Celsus, care de fapt, prin aceasta, ironiza crestinismul.

17 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Se refera la faptul ca trebuie sa inghiti fiecare rahat pentru a ajunge un rahat. Ei bine, rahatul sa-l inghita dzeu, nu eu.

| cristi202 a răspuns:

E o zicala folosita mult de comunisti, pentru a arata cit de stupizi pot fi crestinii in opinia lor. Dar nu e chiar asa. Biblia spune clar in aceasta privinta: "Cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun". Acum, ca mai sunt si credinciosi care nu cerceteaza si doar cred, asta nu inseamna ca citatul e adevarat. E vorba doar de o inconsecventa din partea celor credinciosi. Eu nu am putut sa cred pina ce nu am cercetat, si acest "crede si nu cerceta" a fost primul lucru cu care am mers si eu la un credincios care mi-a spus ca Dumnezeu poate fi cunoscut, poate fi descoperit, si el din start mi-a spus ca e o prostie, ca poti sa cercetezi, ca de fapt esti indemnat sa sa te uiti, ca afli, sa cintaresti, sa decizi ce e bine si ce e rau in legatura cu credinta.

| wales a răspuns:

Nu are nici o legătură cu Biblia, de fapt în Biblie scrie aşa:

'' Ci cercetați toate lucrurile și păstrați ce este bun.'' 1 Tesaloniceni 5:21.

Adevărul care nu e supus cercetării are șansele să devină o dogmă crezută în mod necritic, iar Domnul Isus chiar asta ne îndeamnă, să cercetăm:

'' Cercetați Scripturile, pentru că socotiți că în ele aveți viaţă veșnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine.'' Ioan 5:39.

| Angel0 a răspuns:

Depinde de situatie. Daca la un izvor de apa,este scris "apa nepotabila", cred ca este bine sa crezi, fara alte cercetari.Cat despre religie, sintagma "crede si nu cerceta " este falsa, si nu este scrisa nicaieri in biblie.

| Angel0 a răspuns:

@ Paula
"Creştinul care cerceteză şi dispune de puţin creier devine ateu."
Si daca au mult creier ce se intampla?

| Necrophagist a răspuns:

E o porcarie comunistă, nici nu există-n biblie

| Paulla a răspuns:

Creştinul care cerceteză şi dispune de puţin creier devine ateu.
Deci, pentru a-şi păstra adepţii biserica foloseşte tot felul de citate stupide, în genul ăsta.

| Paulla a răspuns:

@larix pui o întrebare lipsită de rost. Ţi-ai dat seama foarte bine unde bat. Vrei sa spui ca ateii sunt foşti creştini care au doar puţin creier? Nu, nu e aşa. Mă refeream la faptul ca orice persoană care are MĂCAR puţin creier şi îl foloseşte realizează faptul ca biblia e doar o carte şi nimic mai mult.

| muffy1 a răspuns:

Ca sunt ateu dar nici macar eu nu il folosesc sa zic: uite religia cere credinta oarba, pentru ca citatul nu exista, sau mai bine zis nu exista in biblie sau carti religioase, de a zis altu odata lucrul asta nu inseamna ca gata tota religia crestina adopta ce zice un nebun. nu sunt de acord cu religia, nu cred, dar nu pun botu ncii la toate miturile si asa zise citate din ea.

| Laura a răspuns:

Trebuie să fii foarte inteligent ca să înțelegi citatul, într-adevăr.

| RS4 a răspuns:

Se refera doar la existenta lui D-zeu! adica sa crezi ca exista, sa nu-ti pui nici un semn de intrebare, sa nu cercetezi alte lucruri care ar duce la inexistenta lui! bafta!

| victoreanu a răspuns:

Nu exista nicaieri in Biblie acest citat.

| SamSon explică:

Inca nu m-am hotarat care este raspunsul cel mai corect, insa ce mi se pare mie foarte ciudat,, De ce sa nu CERCETEZI atata timp cat EXISTA? pana acum nici profesoara de religie de la scoala nu mi-a raspuns corect, ci a inceput sa imi bage strambe, gen.esti ateu daca nu crezi si alte chestii. nici preotii nu mi-au explicat chestia asta.

| alexandrabacau97 a răspuns:

Eu cred ca el inseamna sa crezi fara sa te ndoiesti sau sa cauti un raspuns... nu stiu :-()

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Crede si nu cerceta" este un motto crestin care indeamna la supunere oarba in doctrina si credintele crestine, care alunga orice forma de investigare stiintifica. Pe scurt, aceasta zicala vrea sa spuna: "Fi prost!"

Răspuns utilizator avertizat
| foca_3903 a răspuns:

Crede si nu cerceta-nu are de aface cu religia biblia cum v-ati luat astia de turul pantalonilor in sus gata au si sarit ateiihee hee