| SmecheruDeLaCraiova a întrebat:

Explicati proverbul:
"Cea mai mare diferenta e de la 0 la 1."

Răspuns Câştigător
| LaviChu a răspuns:

Simplu.
de la 0 la 1 e cea mai mare diferenta, pentru ca de la nimic sa ajungi la ceva e greu. In schimb de la 1 la 2/3/4/5/... nu. pentru ca din ceva poti ajunge la altceva.
Proverbul (daca spui ca e proverb) se refera ca in viata intodeauna primul pas e mai greu. ca la inceput e mai greu, dar daca reusesti acel pas de la 0 la 1, ai facut pasul cel mare/greu.

4 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

E simplu, se refera, ca in viata cand nu ai nimic cel mai e sa obti ceva, dupa ce obti acel ceva, deja capeti motivati, iar ca exemplu iti dau urmatoarea chestie:
Un copil ia o nota mica la scoala, dar muncind cu greu va lua o nota mare, vazand ca efortul ii este rasplatit va acvea o motivatie sa ia note mari, din contra daca efortul lui nu se va in cununa cu nici un succes se va da batut, deci cea mai grea cale, este calea la primul succes.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Asta doar la moneda din Botswana

| Lucian4 a răspuns:

Ai mai pus intrebarea. daca nu ai primit raspuns trebuie sa te intrebi daca eeste o zicala asa cum zici tu. nu stiu unde ai auzit asta? poate a zis un jurnalist de fotbal 'thinking

| Crisstinayy12 a răspuns:

Cred că se referă că contează cel mai mult, orice greșeală te costa sau ceva de genul. Adică pentru un singur lucru poți să greșești amarnic