| Nimixpecial a întrebat:

"Fericirea la oamenii inteligenţi este cel mai rar lucru pe care l-am văzut vreodată.", spunea Hemingway.Voi ce parere aveti despre teoria proportionalitatii inverse dintre inteligenta si fericire?

25 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fiecare om se naste cu un bagaj genetic.Pot sa aiba teistii iq-ul mai mare, pot sa-l aiba ateii, oricum nu e relevant. Poti sa ai nivelul de inteligenta ridicat chiar dacă esti crestin sau ateu.

| Leocerba a răspuns:

Azi dimi unu` pusese ditamai tabloul pe peretele lui de facebook, in care spunea: "Esti inteligent daca nu crezi decat jumatate din ceea ce auzi; esti
intelept daca stii care jumatate!"
M-am gandit ca daca vrei sa fii si fericit, trebuie chiar tu sa generezi jumatatea corecta...deci cred in proportionalitatea directa intre cele 2, proportionalitatea inversa fiind pentru mine un fel de boala venerica, cam ca prostia.
Asta-i parerea mea.

| AtelierDeReparatUseriTPUdefecti a răspuns (pentru Leocerba):

Cum sa fie "proportionalitatea inversa un fel de boala venerica"?!
De ce nu varicela, sa zicem?! Ce, cu cat esti mai prost cu atat partenerul de relatie devine si el mai prost, prin insertie mecanica? laughing

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Inteligenta favorizeaza intelegerea reala a mediului in care traim, a desertaciunii vietii noastre-ca ansamblu.Iti arata realitatea in ce priveste continua deteriorare a valorii umane, valoare umbrita de factori meschini, de,, accelerarea,, impusa modului de viata normal.Si,odata ce realizezi aceste lucruri(alaturi de multe altele)nu poti fi prea fericit.Hemingwai isi creea singur-in viata reala-anumite stari periculoase, pentru a,, gusta,, un moment de fericire, atunci cand a supravietuit acestei stari.

| suffarstar a răspuns:

Singurii care sunt fericiti sunt copii si nebunii.

| Hombre a răspuns (pentru suffarstar):

Si Emas.

| suffarstar a răspuns (pentru Hombre):

Cine e Emas? thinking

| Nimixpecial explică (pentru suffarstar):

O femeie. Ceea ce nu a inteles dansa e ca eu am raportat fericirea la inteligenta, nu la religie.

| EmaS a răspuns (pentru Nimixpecial):

Am inteles subtilitatea cu care ai spus-o!

| suffarstar a răspuns (pentru Nimixpecial):

Aha deci!

| Hombre a răspuns (pentru suffarstar):

E mesagerul lui God pe TPU.winking

| suffarstar a răspuns (pentru Hombre):

No si tu laughing, nu mai fiti rai, fiecare are drept la libera exprimare.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Hombre):

Tu parca erai fericit cu caprele talehee hee
Te-au dezamagit?

| AtelierDeReparatUseriTPUdefecti a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Lasa-l roscato pe hombre in pace, ca de cand a iesit Udrea la dans blond pe marea scena, e in stare sa se converteasca de la animism la penticostalism, numai sa stoarca o lacrima brunet-crestina cuiva laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depindende atat de multe lucruri acum ca nici nu-mi bat capul...dar daca poseda un psihic bun ar trebui sa fie mai fericititi. Intre noi fie vorba: Hemingway era foarte inteligent, dar cam labil psihic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar pesimistii aia bine informati au cate un "atac de fericire", nu de panica, da, de fericire.Ii loveste pe ei, asa brusc si li se duce toata teoria.
Hemingway cred ca a incurcat borcanele si a emis teoria oamenilor cu buna dispozitie. Fericirea eu zic ca apare in toate cazurile chiar si in momente disperate.

| a3e6u9 a răspuns:

Știu că un singur exemplu e statistică proastă, dar am un verișor retardat pe care l-am întrebat dacă-i fericit și mi-a zis că da și părea sincer. Mie mi se pare irelevantă fericirea, sincer să fiu.

Răspuns utilizator avertizat
| mary4048 a răspuns:

Fericirea..este un subiect atat de controversat, incat un raspuns scurt nu este de ajuns! Si inteligentii si prostii pot fi fericiti sau nefericiti in aceeasi masura, fiecare avand moduri diferite de a percepe aceasta stare.Nu stiu cine a enuntat aceasta teorie, atata timp cat nu s-a inventat un etalon de masurare a acestei valori.Din punctul meu de vedere, teoria nu este valabila!

| SSWK a răspuns:

Hemingway are dreptate, inca odata.

| Al99 a răspuns:

Multi avem concepte diferite despre fericire si despre inteligenta.

| victor987 a răspuns:

Cred ca se referea la oamenii destepti inteligenti is cu duiumu...e partial adevarat

| IulioNagato a răspuns:

S-a facut un studiu in care s-a descoperit faptul ca fericirea este invers proportionala cu inteligenta. Adica cu cat devi mai inteligent si perseverent cu atat devi mai lipsit de "tupeu" si cazi in banalitate.