| anonim_4396 a întrebat:

Fiindca personalitatea oamenilor este asa de schimbatoare, este un lucru obisnuit sa auzim zicandu-se despre un prieten: "Nu mai este aceeasi persoana". Credeti ca cineva s-ar putea schimba pana acolo incat sa nu mai poata fi identificat cu actiunile lui trecute?

Răspuns Câştigător
| Paulla a răspuns:

Personalitatea omului doar pare schimbătoare, dar în realitate e mai adânc tipărită decât pare.
Oamenii poartă măşti, una după alta, uneori fără să fie conştienţi de lucrul ăsta. Doar anumite trăsături esenţiale rămân acelaşi mai mereu. Societatea ne constrânge să acţionăm diferit în situaţii similare.
În opinia mea, cineva nu s-ar putea schimba încât să nu fie identificat cu acţiunile sale din trecut. Cel mult şi-ar mai da jos o mască sau ar adauga alta, dar în spatele lor ar rămâne aceeaşi persoană.

7 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Dar, daca te-ai schimbat tu si nu el? Intrebarea asta ti-ai pus-o?

| harciog a răspuns:

Ce mama naibii sa mai ai timp sa cataloghezi oamenii prosteste? Iti vezi de treaba si traiesti conform momentului cu singura optiune ca fiecare are dreptul sa se manifeste oricind trairile lui implica lucrul asta.

| sabin89 a răspuns:

Este drept ca facem schimbari in viata. Educatia, scoala, infuenta mediului si in general experientele vietii aduc shimbari de personalitate. Dar eu cred ca intotdeauna ramane ceva din noi care ne diferentiaza de toti ceilalti oameni. Avem o identitate proprie, care, desi imi este greu sa o definesc, este a noastra si este aceeasi in orice timp si in orice loc. Personal sunt de acord cu ce a scris Paulla mai sus.

| motherfuckerstyle a răspuns:

Pe masura ce trec anii oameni se schimba,si aici ma refer la -principii,personalitate, teluri- toate aceste schimabri sunt cauzate de anturaj dar si de dorinta acelei persoane de a se schimba. Daca tu nu te schimbi normal ca ti se pare ca nu mai este aceeasi persoana, acu depinde daca se schimba in rau sau in bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. cred sincer ca schimbarile astea despre care zici tu mai sus vin din reactii de aparare.

| afrodita3333 a răspuns:

Da,un om se poate schimba asa de mult peste ani incat activitatile din trecut sa nu il mai reprezinte absolut deloc.Am experimentat asta cu propria-mi persoasa asa ca da este posibin.

| Artemis94 a răspuns:

Da. Adica dupa fiecare zi primesti noi experiente, te schimbi putin cate putin si dupa un timp te schimbi. Dar nu e intotdeauna un lucru rau.