| anonim_4396 a întrebat:

Fiindca tot e weekend - o problema de logica cu... dulceata. Intr-un sat prin nordul Moldovei locuieste Ana. Cred ca stiti de cine vorbesc, persoana cunoscuta. happy In satul respectiv, mai toti gospodarii au in curtea lor cativa ciresi, din ale caror fructe femeile fac o dulceata excelenta. Intr-o vara, Sandu, un vecin al Anei, a strans de trei ori mai multe cirese decat prietenul sau Dumitru. Si era atat de bucuros ca nici nu i-a pasat ca Barbu, vecinul de peste drum a cules de doua ori mai mult ca el, iar un alt vecin, Radu, stransese de trei ori mai mult ca el. (Se presupun numere intregi pentru cantitatile in kg culese de fiecare). Cand nevestele lor se apucara de facut dulceata, Petruta avea mult mai multe cirese decat Corina, iar Maria a avut cu 55 kg mai mult decat Ana. Stiind toate astea, puteti spune cum o cheama pe nevasta lui Sandu si din cate kg de cirese a facut ea dulceata? happy

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

S=D*3
B=S*2
R=S*3
P>C, M=55+A

Ai spus că Ana e vecina lui Sandu deci nu e soția lui. Soția lui poate fi Petruta care are mai mult decât Corina deci Corina e nevasta lui Dumitru. Atunci Barbu e soțul Anei iar Radu e soțul Mariei. Ia să vedem.

B=S*2
R=S*3
R=55+B => S=55.
Însă ai zis că trebuie să dea număr întreg ceea ce nu dă pentru Dumitru.
Soția lui deci nu e Petruța.

Atunci soția lui poate fi Maria. Atunci Ana e soția lui Dumitru.

S=D*3
S=D+55 => D*2=55 ceea ce iar nu convine.

Deci soția lui Sandu nu e nici Maria, Ana sau Petruța atunci este Corina. Petruța având mai mult ca Corina clar nu e nevasta lui Dumitru iar Maria având mai mult ca Ana, nici ea nu e soția lui Dumitru deci soția lui Dumitru este Ana.

Deci recapitulând Dumitru - Ana, Sandu-Corina

S=D*3
B=S*2
R=S*3
P>S, M=55+D

Mai rămân Maria și Petruța necunoscute. Probabil Maria e nevasta lui Barbu, deci B=55+D=>S*2=55+S/3=>6S/3-S/3=55=>5S/3=55=>5S= 165=>S=33.
D=S/3=11
B=S*2=66
R=S*3=99

Deci Ana e soția lui Dumitru(11kg), Corina soția lui Sandu(33kg), Maria nevasta lui Barbu(66kg), Petruța nevasta lui Radu(99kg).

Deci cam cea mai urâtă variantă a rămas, cea pe care am păstrat-o pentru final. Desigur putea fi intuită dar eh, mai clar așa.

| sabin89 a răspuns (pentru T0T):

E un rezultat bun. Nu stai rau la capitolul logica happy Modul de rezolvare ar fi putut fi ceva mai elegant.

| Kingsley a răspuns:

P > C
M - 55 = A
S = 3D
B = 2S = 6D
R = 3S = 9D

* Ana nu e sotia lui Sandu (fiind vecini)
- Petruta e sotia lui Radu, iar Corina sotia lui Barbu ( R > B | P > C) => Maria e sotia lui Sandu, iar Ana a lui Dumitru.

S = 55 + A
S = 55 + D => 2D = 55 Kg => D = 27, 5 Kg
S = 55 + 27, 5 = 82, 5

| sabin89 a răspuns (pentru Kingsley):

"Petruta e sotia lui Radu, iar Corina sotia lui Barbu" - Pe ce se bazeaza afirmatia asta?

| Vinsieu a răspuns:

Doar din cirese amare! Altfel, tema ta nu e buna. Pentru ca este tema.

| sabin89 a răspuns (pentru Vinsieu):

Ai vazut tu sa se dea probleme de logica la scoala?