| Theo94 a întrebat:

Filosoful Herbert Marshall McLuhan a spus ca:
"Man becomes, as it were, the sex organs of the machine world, as the bee of the plant world"

"omul devine, parcă, organele sexuale ale lumii mașinilor, ca albina lumii plantelor"

https://en.wikipedia.org/wiki/Marshall_McLuhan

Ce credeti despre asta? E adevarat, e partial adevarat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce cred că afirmația este adevărată?
Pentru că tehnologia a devenit o parte indispensabilă a vieții noastre și ne influențează în mod semnificativ modul în care comunicăm, lucrăm și ne desfășurăm activitățile zilnice.
Poți observa cum dispozitivele și mașinile au devenit o extensie a noastră, ajutându-ne să obținem informații, să comunicăm și să ne conectăm cu lumea.
Prin urmare, presupun că putem spune că suntem într-o relație simbiotică cu tehnologia, asemenea unei albine care polenizează plantele.

De ce consider că afirmația nu este adevărată? Deoarece omul nu este pur și simplu un instrument sau o extensie a tehnologiei. Deși tehnologia ne influențează în mod semnificativ viața și modul în care interacționăm cu lumea, suntem încă ființe umane cu propriile noastre gânduri, emoții și experiențe unice. Relația noastră cu tehnologia poate fi mai complexă și mai multifacetată decât simpla analogie a organelor sexuale ale lumii mașinilor.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| T0T a răspuns:

Păi tehnologia cum a evoluat? Cine a manipulat-o? E destul de evident. Totuși, aș corecta. Unii oameni devin astfel. Alții stau/ au stat departe de mașinării. Maximum, doar le-au folosit din necesitate.

| anonimg a răspuns:

Mergi pe varianta simplă a Bibliei, și toate lucrurile se vor vedea deslușit.
Tot ce nu este de la Dumnezeu este de la cel rău, cu scopul de a induce în eroare.
Dacă mintea omului nu este luată în stăpânirea lui Dumnezeu, atunci omul va rămâne în natura în care s-a născut, natură ce aparține celui rău; și evident, mintea și inima omului sunt stăpânite de cel rău, deoarece această natură păcătoasă, decăzută, cu înclinații imorale în care ne-am născut aparține arhivrajmașului.

| EestiSodalane a răspuns:

Intr-un sens metaforic sa zicem ca e adevarat, dar in sensul cel mai realist mașinile nu sunt entitati de sine statatoare așa că nu prea are un sens foarte adanc aceasta frază.