| TipuA a întrebat:

Cunoastem viteza luminii, dar care este viteza intunericului?

Răspuns Câştigător
| izvordemunte a răspuns:

Ar putea fi mai multe raspunsuri:
1. Nu are viteza. Intuneric insemna ca nu exista fotoni, iar viteza luminii e viteza fotonului care se deplaseaza. In plus, conceptul fizic de intuneric nu exista.
2. Pornind totusi de la un alt rationament am putea spune ca viteza intunericului este 0. Aceste nu se deplaseaza, nu calatoreste, nu se propaga in niciun fel.
3. Intunericul e ceva relativ, incert. Din moment ce exista pretutindeni, "printre" fotoni si alte particule si nu transporta niciun fel de energie sau informatie la fel de bine am putea spune ca intunericul ar putea avea o viteza mai mare decat viteza luminii.
Eu cred ca viteza intunericului nu poate fi definita.

| Spyrydus_Catalin_1985 a răspuns (pentru izvordemunte):

Stiti cum e asta? avem ochi dar nu putem vedea tot, avem urechi dar nu putem auzi tot, avem gura dar nu putem vorbi toate limbile.Eu cred ca aici este ultima formula de îmbinare ale celor 5 forte care Albert Einstein.Cred ca întunericul este forta cea mai mare.Cautam planete cu viata in spatiul întunecat si avem atat de multa lumina si tot nu vedem nimica.Intrebarea este de ce atat de mult întuneric daca viteza luminii circula cu 300.000 km/s si masuratorile pentru timp real (ceas) este calculat de spatiu?

| Spyrydus_Catalin_1985 a răspuns (pentru izvordemunte):

Întunericul e timpul de creație iar lumina este clipa de viata care circula prea repede.Umbra circula si sta si in acelasi timp isi poate mari volumul

12 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu cunoastem viteza intunericului pentru ca nu se poate vorbi despre o viteza propriu zisathinking

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Deci:
Lumina are viteză pentru că este materie, care are chiar şi masă (chiar dacă este infimă).
Întunericul este starea iniţială, este nimic, de aceea nu putem vorbi de viteza lui. Este un lucru pasiv.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nici n-ai cum sa-l vezi, asa e de iute.

soothe
| soothe a răspuns:

Exact aceeasi!

Abh
| Abh a răspuns:

Asta e cea mai aberanta intrebare pe care am citit-o de cand mi-am facut cont aici.

| ΔH a răspuns:

Nu exista viteza intunericului.
Daca ar fi sa o luam aiurea, asa zisa viteza a intunericului, este exact aceiasi cu viteza intunericului, deoarece lumina (cu viteza luminii, normal), si lasa in urma intuneric.

| TipuA explică:

Abh tu esti cea mai aberanta persoana de pe acest site.
Daca nu esti in stare sa raspunzi la o intrebare atat de simpla, te rog sa taci din gura ca te faci de ras!happy

Soare iti multumesc pentru raspunsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viteza intunericului e aceea cand stai pentru ca e logic cand e lumina poti merge dar cand e intuneric poti sa te misti? raspunsul este ''nu''

| never2say4never a răspuns:

Este aceeasi viteza ca a luminii.

| Denis_Ionescu_1995 a răspuns:

Viteza luminii este cunoscuta deoarece lumina este materie si anume particulul foton cum spunea cineva mai sus, desi intunericul este ceva care este pretutindeni, dar doar unde nu este lumina, deci intunericul inseamna doar absenta luminii si anume acolo unde Dumnezeu nu se afla!