| SaveTheNature a întrebat:

Se cunoaste viteza luminii. Care este viteza intunericului?

Răspuns Câştigător
| usuk a răspuns:

Daca intunericul este lipsa luminii, putem spune ca, intr-o incapere luminata, odata cu retragerea luminii>apare intunericul(cu viteza de retragere a luminii), deci viteza intunericului e aceeasi cu cea a luminii

16 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Numim întuneric lipsa luminii!
Întunericul este o situație, în care lipsesc fotonii.
Deci întunericul nu are viteză.

| Shammal a răspuns:

Buna intrebare, cu ce viteza fuge intunericul de lumina

| darrio2007 a răspuns:

Asta chiar ca este o mare dilema.

| BlueByte a răspuns:

Viteza lumini este de 299.792.458 metri pe secunda.Viteza intunericului nu exista.Sau daca vrei, aceasta este egala cu viteza lumini atunci cand dispare sursa de lumina.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Întunericul este pasiv,el nu are o anumită direcție,nu conține nici o particulă,nici un foton care să poată face posibilă deplasarea în spațiu, de aici rezultă că nu se poate propaga, este imposibil, nu are nici o viteză.El doar există în lipsa luminii.Să spunem că e un conductor necesar luminii, dar așa o dăm în basme.Eh,te-ai prins tu.

| RAY a răspuns:

Lipsa lumini ce viteza ar putea avea?

| xBya a răspuns:

Intunericul, practic, nu exista. Este doar un cuvant inventat pentru a descrie lipsa luminii.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Asta se vrea a fii o intrebare pusa la misto sau tu chiar esti pe bune?

Răspuns utilizator avertizat
| gmxromania78 a răspuns:

Salut!
Nu exista viteza intunericului.

| whattt a răspuns:

Nu exista

| CristiSeeker a răspuns:

Defineste intunericul, mai intai, si s-ar putea sa afli raspunsul la intrebarea ta.

| VyCanisMajoris a răspuns:

Este aceeasi cu viteza luminii! Apropo de aceasta intrebare este si o gluma: S-a dovedit ca viteza intunericului este egala cu viteza luminii! – aceasta descoperire a fost facuta de cercetatori cand iesind din laborator, din greseala au stins lumina.

| Andrutzzzza a răspuns:

Nu cred ca se vorbește despre viteza intunericului. Dar nici nu exista! Cred.

| Vreausăajut1720 a răspuns:

Nu exista...