| Nevermindd a întrebat:

Forta de greutate si forta gravitationala reprezinta acelasi lucru?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Greutatea difera in functie de gravitatie daca te duci pe luna masa tio pastrezi greutatea nu, acolo plutesti, gravitatia difera in functie de masa unui obiect, greutatea este data de atractia gravitationala intelegeti e nu slabesti, masa o pastrezi, pe o planeta cu o gravitatie mare ca jupiter abia te misti presiunea plus gravitaionala te simti ca daca ai sute de kg bine ai muri nici nu avea pe ce calca in fine sau pe soare

| a3e6u9 a răspuns:

Nu există greutate în lipsa forței gravitaționale, rămâne doar masa.

| Apocaliptic a răspuns:

In fizica se noteaza cu G - forta de greutate si cu g - forta gravitationala(deci diferit...). Unitatea de masura pentru G este N, iar unitatea de masura pentru g este N/Kg(parca).

| Grigorescu_Stefan_1996 a răspuns (pentru Apocaliptic):

Fii atent, ai spus ca g este N/kg, ceea ce este adevarat
N este unitatea de masura pentru forta, iar forta este egala cu masa*acceleratie, adica N=kg*metrii/(secunda la patrat)
N/kg ar fi kg*m/(s^2)/kg = m/(s^2), ceea ce este de asemenea adevarat, dar care mai implica si faptul ca g este o acceleratie, nu o forta, asa cum ai mentionat in cadrul primului rand.
Scuze pentru interventie, sper ca am inlaturat niste nelamuriri.

| VyCanisMajoris a răspuns:

Da,sunt acelasi lucru!

| Ovy19 a răspuns:

Nu,eventual doar în unele probleme care cer nu ştiu ce trebuie să le egalezi, de exempu G=F, G=g, dar noi G=g nu am făcut