| mihhaii a întrebat:

Care este diferenta dintre forta gravitationala si greutate?

5 răspunsuri:
| Vladuthz a răspuns:

Forta gravitoatioanala = Greutatea

Pamantul are un camp gravitoational. In momentul in care un corp intra in acest camp gravitational al pamantului, este atras catre pamant cu viteza de 9.81 m/s. Aceasta viteza cu care pamantul atrage un corp se cheama accelartie gravitationala. Greautatea este produsul dintre masa corpului si acceleratia gravitationala (o lege a fizcii care spune ca orice forta este egala cu acceleratia corpului ori masa corpului F=m*a, asa si aici G=m*g, unde G este greutatea, m=masa corpului si g este acceleratia gravitatioanala).

De exemplu daca o persoana are 62 de kilograme, greutatea ei va fi G=62*9.81=608.22 N (newton este unitatea de masura pentru forta/greutate).
De multe ori se aproximeaza acceleratia gravitoationala g si in loc sa se ia 9.81 se ia direct 10, deci prin urmare aproximand greutatea, putem spune ca persoana poate avea G=62*10=620 N.

| RAY a răspuns:

Gravitatia =sasi explic ca o cauzeaza, imagineazati ca spatiul e o tesatura iar masa diformeaza acel spatiu, practic creaza o gaura cu cat masa e mai mare cu atat gravitatia e mai mare

greutatea difera in functie de greutate, pe pamant cazi cu o viteza de 9, 8 metri, pe luna de doua ori mai putin

masa unui corp ramane mereu la fel, sa nu crezi ca slabesti pe luna pur si simplu e atractia mai mica, plutesti la propiu

Răspuns utilizator avertizat