| AdioTPU a întrebat:

"Frumusetea e in ochii celui care priveste"
- Toulose-Lautrec

Cat la suta sunteti de acord cu aceasta afirmatie?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

50:50
Sunt chestii care îmi plac tocmai prin faptul că sunt modeste și "nedescoperite".
Poate fi vorba de mașini, femei, obiecte, muzică.
Popular = mediocru, în principiu.

35 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cele mai frumoase femei din lume sunt...româncele.

| RAY a răspuns:

Asimetria este universala si reflecta un aspect fzic frumos, indiferent de cultura, rasa, culoare, de asta exista persoane placute de majoritatea

| Drimmero a răspuns:

Perfect de acord cand vorbim de obiecte, gen masini, case sau orice altceva care se incadreaza aici, dar nu se aplica si la oameni. Frumusetea unei persoane nu e deloc subiectiva, ori arata bine, ori nu arata bine, e foarte simplu. Sunt curios daca exista vreo persoana care nu o poate considera frumoasa pe Jolie, Ema Watson, Gigi Hadid, Kendall Jenner, Kim Kardashian care are 40+ ani, Ariana Grande si etc. Hai sa nu fim ipocriti, pe langa astea sunt milioane de femei frumoase, nu mai zic de rusoaice, ucrainence, nordice, latino cu forme mari naturale, femei simple care ar taia respiratia oricarui barbat doar daca le vad, emana senzualitate. Ca nu sunt genul tau din punct de vedere al standardelor e altceva, gen iti plac brunetele dar aia dupa care toti sunt in limba e blonda, nu ii poti lua din merite. Nu poti sa spui ca o femeie cu monospranceana, asimetrica facial, gusa, grasuta cu cap de bostan ar fi la fel de frumoasa ca cele enumerate ca deja o dam in penibil.

| dullcat a răspuns (pentru Drimmero):

Tin sa te contrazic. Majoritatea exemplelor date de tine sunt din categoria,, frumusete'' indusa de mass media, exagerat de comerciala si falsa. Plus, nu vad nimic frumos la zecile de operatii estetice aplicate pe un corp. Cateva sunt ok, insa cu zecile nu. Dependenta de frumusete duce la uratenie si cateva dintre femeile de mai sus au ajuns acolo. Inafara de Ema si Angelina, prin ce sunt celelalte frumoase, mai ales sufleteste? Pentru ca din ce vad in media, cele trecute dupa Ema nu contribuie cu nimic util in societate, doar promoveaza standarde imposibile de frumusete, faima, plus opulenta de prost gust. Mentionez ca si Jolie a avut o tona de operatii estetice.Am gasit anul trecut acest canal - https://www.youtube.com/watch?v=K6NoiRWD5XY care explica, facand comparatii prin fotografii. Mi se pare foarte relevant, mai ales ca face aceasta analiza pentru multe vedete. Chiar pune lucrurile in perspectiva.

| Drimmero a răspuns (pentru dullcat):

Uita-te cum aratau cand erau tinere, bagajul frumusetii il au, operatiile au mai retusat putin din trasaturi, poate o operatie la nas, un botox pentru riduri, nu le vad sa aiba buze de 2 metri cum isi fac unele operatii de arata mai urat decat inainte de interventii, sunt destule care arata HORROR cu tot cu operatii, asta nu se poate spune si despre exemplele de mai sus.

| AdioTPU explică (pentru Drimmero):

Eu nu o consider frumoasă pe Kim Kardashian și nici pe Kendall Jenner.

| Drimmero a răspuns (pentru AdioTPU):

Mai vorbeste si invidia din voi uneori. Saracele... urate in draci sunt Kim sau Jenner.

| AdioTPU explică (pentru Drimmero):

Total eronat. Dacă nu-mi par frumoase că le consider pline de machiaj și cu operații estetice nu înseamnă că sunt invidioasa. Da, Kim arata bine acum 15-16 ani fara machiaj excesiv și operații dar acum nu mai îmi place.

| dullcat a răspuns (pentru Drimmero):

Nu au buze de 2 metri dar, de exemplu, Kendall Jenner este de nerecunoscut inainte de operatii.Este o cu totul alta persoana. Aceste vedete transmit cel mai bine mesajul ca ai bani, ai frumusete. Ceea ce este irelevant si superficial.

Din punctul meu de vedere sunt multe alte vedete care au imbatranit frumos fara operatii estetice, de tinerete nu mai zic.

Iar uniformizarea trasaturilor astfel incat sa arati ca orice model de pe Instagram e orice, dar numai frumos nu. Diversitatea trasaturilor si formelor fizice din toata lumea e parte din originea frumusetii. Iti recomand sa arunci o privire in,, Atlasul Frumusetii'', de Mihaela Noroc, sau pe pagina de Facebook - https://www.facebook.com/MihaelaNorocPhoto Sunt portrete fotografice ale femeilor de peste tot de unde a calatorit Mihaela.

| Drimmero a răspuns (pentru dullcat):

Ce nu intelegeti voi e ca poti sa iti faci mama lor de operatii, sa bagi miliarde in fata ta, daca nu ai o frumusete nativa atunci operatiile pot fi degeaba, mai mult decat atat sa te arate mai urat decat inainte de operatii.

E clar ca frumusetea naturala e cea mai misto si e standardul adevarat cu mult superior operatiilor, acolo unde natura nu ti-a dat, speri sa iti dea bisturiul.

Eu-s ferm convins ca exista multe femei cu adevarat frumoase fara nici cea mai mica operatie, fara pic de machiaj pe fata, o rusoaica sau ucraineanca simpla din Moscova/Kiev sau chiar 'tarancute' din afara capitalelor pot arata absolut demential, mult peste vedetele autohtone, nu mai zic de nordice, nu mai zic de creole, de latino, asiatice, frumusetea cuprinde o gama larga de femei de pe intreaga lume.

| marniii a răspuns (pentru Drimmero):

Nordicele sunt urate cu spume, cele mai frumoase femei sunt in Orient.

| marniii a răspuns (pentru AdioTPU):

Kendell pare autista si nu stie sa pozeze deloc, pana si fanii ei plang cand apare intr-un pictorial rolling on the floor efectiv e populara doar din cauza nepotismului.

| Drimmero a răspuns (pentru marniii):

Hai ca sunt urate cu spume nordicele. Nu se compara femeile din orient cu est-europencele niciodata, o rusoaica ii da clasa la orice ora unei araboaice.

| marniii a răspuns (pentru Drimmero):

Sunt palide si supte de viata, daca alea ti se par frumoase inseamna ca n-ai vazut turcoaice

| Drimmero a răspuns (pentru marniii):

De cand anumite nuante ale culorii pielii inseamna neatractivitate? De turcoaice am uitat, si alea sunt frumoase dar tot sub rusoaice/ucrainence, poate oi fi subiectiv dar pentru mine sunt locul 1 ele per total, au ceva special.

| Kaonashii a răspuns (pentru marniii):

Sau brazilience. Nu compari nicio nordica cu Adriana Lima

| Drimmero a răspuns (pentru Kaonashii):

Si alea sunt misto dar am zis deja sudamericance unde poti include braziliencele, columbiencele, argentiniencele. Astea sunt nr. 1 la forme mari naturale, nativ au forme mari.

| Yparisa a răspuns (pentru Drimmero):

Vezi ca la cealalta intrebare despre frumusete le-ai pomenit pe surorile Hadid, care-s palestinience, pe Kim care e armeanca, pe Ariana Grande care e italianca. Nicio nordica.

| Drimmero a răspuns (pentru Yparisa):

Am pomenit ce mi-a venit in minte pe moment, n-am stat sa scriu absolut toate vedetele din toate colturile lumii. Nordicele nu sunt pentru toate gusturile dar asta nu inseamna ca sunt urate, multi barbati prefera blondele cu ochii albastri, eu cel putin nu pun accent pe trasaturile astea, imi plac toate culorile pielii, ochilor, parului, conteaza sa se potriveasca fizionomia cu totul.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Drimmero):

"Frumusetea e in ochii celui care priveste"
Fără spectatori care să-i confirme frumusețea, femeia se crede urățică.
Ce ar crede o femeie fără bărbați care să-i zâmbească pe stradă, ci dimpotrivă, Care s-o ignore ca și cum nu există? Ce ar crede ea despre ea?

| Drimmero a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Nu chiar, femeile care arata bine stiu asta si au incredere de sine, nu au insecuritati, nu au nevoie de barbati ca sa stie ca ele arata bine, se uita in oglinda si vad asta. Cine arata bine stie deja ca arata bine fara spectatori.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Drimmero):

Am auzit atât de mult argumentul ăsta încă nici nu mai am vreo reacție.
Arată-mi o singură femeie care se îmbracă frumos doar pentru ea? O femeie cărui tăticul, mămică, frații sau prietenii nu iau spus niciodată că e frumosă iar ea se crede frumoasă? Arată-mi una?

| Mosotti a răspuns:

Corect partial.
De ex ai 5 femei sau 5 barbati la fel de frumosi in felul lor dar toti egali ca nivel de frumusete.
Unu poate fi atras de unu, altul de altii din aia.

Dar daca sunt 2 de nota 8 si 2 de nota 2, niciodata cineva nu o sa zica ca aia de 2 sunt frumosi.

Mai degraba frumusetea e in ochii celui care priveste cand e vb de atractivitate, nu la general.

Lautreci din astia manipuleaza oamenii sa ii indeparteze de adevar, oamenii cred in ei si aia e.
Si putem proba ce zic, ca sa nu zici ca.zic aiurea.
El nu face diferenta intre cele doua cazuri.

Adica el zice ca unu/una de nota 2 e vazut atractiv de n oameni, si urat de n oameni, nu exista asa ceva.

El nu intelege (se face ca nu), ca ce zice el e cand alegi intre merzan, Audi, Ferrari, BMW,
Nu cand alegi intre Audi, Merzan, trabant sau alte masini low.

| dullcat a răspuns:

Cred ca sunt in procent de 70% de acord cu aceasta informatie. Exista frumusete care ma misca si este subiectiva din punctul meu de vedere, dar exista si o frumusete universala care bate spre obiectiv si, fara explicatii, este adoptata de majoritatea.

De exemplu, foarte multa lume considera despre cladirile vechi istorice, monumente de arhitectura sau nu, ca sunt mult mai frumoase decat cele nou construite, cu forme grosolane, mari, cuburi, multa sticla, materiale reci, niciun oranament pe fatada, etc etc.

In acelasi timp, frumusetea ca sinonim cu femeia, este foarte diferita in multe culturi are lumii si nu mi se pare deloc corect ce spune Drimmero mai jos.

Iti recomand cartea,, Frumosul.Istoria unui concept'' de Andra Panduru.

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca asa sta treaba.Gusturile nu e discuta în nimic.

| CostinAlamariu a răspuns:

5%. Frumusețea e obiectivă.

| wildthing a răspuns:

E adevarat ca e posibil ca o femeie care mie mi se pare atragatoare, altuia sa nu-i placa...e o chestie probata in discutiile cu prietenii mei de nenumarate ori.
Pe de alta parte insa, se pare ca exista femei care sunt frumoase in ochii tuturor.
Iau aici un exemplu la intamplare, nu cred ca exista barbat heterosexual pe planeta, care sa nu o fi considerat-o ravasitor de frumoasa pe Catherine Zeta-Jones (in her prime).winking

Răspuns utilizator avertizat
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Depinde in ce context si cu ce scop a facut afirmatia asta. Daca se referea la frumusestea umana fizica, atunci 0%. Trasaturile pe care oamenii le considera frumoase sunt 100% obiective.Insa nu pot judeca vorbele lui fara context.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce înseamnă frumusețea? laughing
Că pentru mine o persoană frumoasă poate fi o tipă care e blondă cu ochi albaștri, dar ție s-ar putea să-ți placă brunetele, iar blondele să-ți displacă, c-oi avea tu experiențe neplăcute cu ele. Același lucru și pentru fericire. Termeni mult prea generali.

| EliLeli a răspuns:

As spune ca frumusetea e in cu totul alt organ al celui care priveste (nu la lula ma refer), dar na, sa spunem ca e in ochi.

| Kaonashii a răspuns:

Discutia de mai sus e atat de ironica...

| marniii a răspuns:

100% dar nu cred ca se referea la frumusetea oamenilor ci a vietii si a lumii inconjuratoare, daca lumea ti se pare un loc ostil si urat probabil asa vezi tu lucrurile, nu privesti lucrurile cu bunatate si intelegere

| marniii a răspuns:

Ma amuza unele comentarii. Numai albii au impresia ca exista un singur standard de frumusetele al tuturor. In realitate reprezentam 6.5% din planta asta, 60% e doar Asia si au cu totul alte standarde, nu dau aia doi bani pe ochi albastri si cand vad o tipa palida se intreaba daca e bolnava.
In China de exemplu, standardul e sa ai fata alungita intr-o forma putin ovala, putin V, ca o vulpe. Trasatura aia la noi arata putin ridicola ca e destul de proeminenta si ciudata si duce cu gandul la operatie estetica.

| Anamariadenisa16 a răspuns:

100%