| anonim_4396 a întrebat:

FUNDA! Am test la biologie si cred ca puteti sa ma ajutatisi sa imi explicati cum creste tibiia in lungime si grosime.

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Cresterea oaselor se desfasoara atat in lungime, cat si in grosime.
a) Cresterea in lungime se realizeaza la oasele lungi in cartilajele de crestere situate intre cele doua epifize si diafiza. La acest nivel se desfasoara un dublu proces de condrogeneza, in interiorul cartilajului de restere, si de osteogeneza, la limitele epifi-zara si diafizara. Rezulta atatos spongios, cat si os compact.
b) Cresterea in grosime se desfasoara simultan cu creste-rea in lungime, prin activitatea foitei interne a periostului (periostul osteogen). Este un proces de osificare de membrana.

Ce am spus mai sus este valabil pentru toate oasele, deci si pentru femur.

Sursa: http://www.clopotel.ro/enciclopedia/Sistemul_osos_Formarea_oaselor-355.html

2 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Ii arăți țâțele.

| hfgf a răspuns (pentru CoquineNoire):

Da ma eu is baiat si nu am tita ca la tine