| anonim_4396 a întrebat:

(FUNDĂ) Aș vrea să știu mai multe despre yoga, ce fel de exerciții se practică și mai ales cum se realizează acea detașare de lumea asta materială și contopirea cu "universul", aș vrea mai pe înțeles. Și la ce ajută? Cum te poți liniști, evolua spiritual sau detașa de lume prin niște exerciții sportive? Aș vrea să înțeleg.

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Trebuie facuta o distinctie intre Yoga occidentala, Yoga orientala.
Yoga occidentala reprezinta doar 1% din ceea ce inseamna Yoga.
Exista maestri care studiaza de generatii o anumita ramura din Yoga fara sa reuseasca sa o cunoasca la perfectie, iar in occident se fac niste amarate de cursuri in cateva weekenduri si devin instructori de Hata Yoga.

| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

Eu nu prea înțeleg ce înseamnă această detașare de lumea materială și cum sau ce simți atunci când faci acele exerciții îmbinate cu meditația?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Yoga nu este un sport, deci nu se fac exercitii sportive, ci de relaxare si autocontrol.
Daca vrei sa vezi "pe viu", poti contacta un grup yoga (sunt multe si in tara), mergi de cateva ori la ei cand au sedinte. De obicei te primesc cu drag si gratuit.

| T0T a răspuns:

Eu nu înțeleg care contopire cu universul că deja ești parte din el. Poți gândi rațional?

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Cu spiritul universal

| mosora2002 a răspuns:

Salut! Citește te rog asta și ai să înțelegi perfect conectarea cu universul și pe ce se bazează yoga adevărată: https://m.facebook.com/....../story.php

| Maryyys a răspuns:

Eu cred ca prin meditatie se intelege un efort mental prin care elimini absolut orice gand ai in minte deci te detasezi de lumea psihica. In schimb concentrandu-te exclusiv pe respiratie ca proces fizic te conectezi cu pulsul vietii si atat. Ca o planta sau ceva de genul. Din cate am inteles eu yoghinii considera dorintele, gandurile, sentimentele personale ca fiind aducatoare de aspectative, iluzii si suferinte.