| anonim_4396 a întrebat:

Gândurile cele mai adânci şi cele mai scumpe sunt acelea pentru care regretăm că n-avem lacrimi. (Emil Cioran).

Ce părere ai despre acest citat? La ce crezi că se referă?

Răspuns Câştigător
| mEr a răspuns:

Pai eu as zice ca se refera este o persoana care ne este foarte apropiata dar noi n tinem la ea si abia atunci cand vedem ca ea moare regretam ca nu am putut-o ajuta

5 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Exact cum spune PoneiulTroianFaceGreva, Cioran are o filozofie mai mult a frustarii si trebuie sa fii atent.

| Vizitiul a răspuns:

Sa inteleg ca un om de "piatra" regreta intruna? Nu-s de acord cu citatul.

Apache
| Apache a răspuns:

Cred ca se refera la lucrurile dragi din trecut, de mult pierdute.si pe care regreti ca le-ai uitat

| Necrophagist a răspuns:

Pentru ca alea ard mai tare inima, cele care nu pot primi lacrimi, o eliberare de endorfine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Egoism!