| anonim_4396 a întrebat:

Cum explicaţi acest citat de Emil Cioran
"Omul e un animal care se vede trăind."?

Răspuns Câştigător
| Sabynna a răspuns:

Omul este un animal, care difera de cecelalte animale prin faptul ca stie, e constient de schimbarile care se produc in viata lui. Omul munceste, incearca sa isi faca viata cat poate el de frumoasa... "se vede traind", crescand, si stie ca, la un moment dat, va muri. Diferenta dintre om si animal, este ca omul gandeste, are ratiune.
Sper ca ti'am fost de folos happy

4 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Omul este doar un animal...dar este singurul animal care nu recunoaste ceea ce este de fapt...

| harciog a răspuns:

Pai celelante animale nu vad ca traiesc.O fac pur si simplu.Fraza lui arata ca avem ratiune si gindim.Doar atit.

| elasexygagica a răspuns:

Cioran in sine e un animal

| clodis_3617 a răspuns:

Adica.el.gandeste.si.tot.face.lucruri.care.animalele.nu.le.facwinking