| YourDailyApple a întrebat:

Generozitatea mai nou e obligatorie?
Zilele astea ma duc si eu prin oras ca tot omul sa rezolv una, alta, cu scoala cu niste interviuri pentru angajare. Am umblat pe jos aproape 4 ore prin oras ( cu mici popasuri ce-i drept ) sa imi rezolv treburile. Cand sa pornesc spre casa ce gandesc? Hai sa iau troleibuzul ca deja sunt obosit si sa fac si economie de timp sa ajung mai repede la destinatia dorita.
Ma urc in troleu, vad vreo 5 scaune libere, daca nu ma insel...
Ma pun si eu pe unul si ocup loc. De obicei cand circul cu mijloacele de transport in comun chiar nu tin mortis sa stau jos, decat atunci cand intr-adevar am avut o zi grea si/sau merg pana la ultima statie.
Revenind... la urmatoarea statie urca mai multa lume inclusiv multi batrani, se ocupa si celelalte locuri ramase libere si cei care nu au prins loc stau in picioare, printre care si o batrana pe undeva la 70 de ani.
O femeie mai tanara in jur de 30 de ani ce calatorea cu maica-sa sau o vecina mai in varsta si stateau pe scaunele din dreapta mea, se uita spre mine si zice : " nu ii cedezi totusi locul doamne "?
Eu : " Ma scuzati dar chiar am umblat azi toata ziua pe jos si merg pana la capat oricum ".
La care ea raspunde inapoi : " Eeee nah, auzi la el "
Insotitoarea ei o completeaza : "Asa e tineretul "
Batrana care statea in picioare a spus si ea ceva nu mai stiu ce exact, alt mos ma face nesimtit.
Apoi scot din portofel abonamentul general platit pe o luna de zile si le spun : " Am platit pentru calatoria asta, am tot dreptul sa folosesc aceasta cursa si sa stau jos daca doresc ".
Credeti ca s-au potolit? Ei as oh go on Au inceput sa ma faca obraznic ca de ce le raspund asa, apoi la un momentdat unul din mosi cred ca a cunoscut-o pe mama in prima lui tinerete, pentru ca mi-a spus ceva de genul "asa te-a crescut ma. ta ". Ca am petrecut toata noaptea prin baruri cu curvele si de aia sunt obosit ziua... cate si mai cate.
Eu chiar cedez locul batranilor cand vad ca au nevoie si stiu sa ceara politicos locul, ori daca nu merg multe statii il ofer cu cea mai mare placere, si am crezut ca tinerii exagereaza cand povestesc ca li se intampla astfel de lucruri dar se pare ca m-am inselat.
Sper ca nu v-am plictisit cu romanul scris laughing
Voi ce credeti? Trebuie generozitatea sa fie impusa sau fortata? Sau e mai bine sa lasi omul sa fie el generos daca vrea.
Astept rapsunsuri happy

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Pretene, în Timişoara mai e cum mai e. După cum spui şi tu n-ai păţit pân' acum ceea ce înseamnă că oamenii sunt cu bun simţ.
Nici eu n-am păţit aşa ceva în Cluj, probabil din acelaşi motiv.
Dar să mergi trăi-ţi-ar în Brăila! Sau în Iaşi!
Bă nene, sunt în stare boşorogii să te dea afară din autobuz că doar poţi merge şi pe jos că eşti tânăr, ce PeLicanul Mariei.
Ce spune yumeee e adevărat. În oraşele unde boşorogii au mocăciune, îşi duc şi gunoiul cu autobuzul. E o realitate.
Eu personal dacă îl văd că poate sta în picioare, nici măcar nu iau în cosideraţie să mă ridic şi să-l las să stea, deoarece posibilitatea ca el să fi plătit pentru călătoria aia este scăzută.
E interesant că pentru studenţi nu mai sunt bani pentru finanţarea abonamentelor reduse dar pentru pensionari oricând se poate! Cu toate că pensionarii au venituri mai mari decât un student, cele mai multe ori.
Din punctul meu de vedere în mijloacele de transport în comun se merge după principiul: primul venit, primul servit!
Zi mersi că n-ai păţit-o în tren!
O dată mergeam de la Arad la Iaşi (la Iaşi schimbam, mai aveam de mers şi după Iaşi) şi pe la Câmpia Turzii (era trenul full) se urcă o tanti că ea merge pân' la Iaşi şi că n-are un' să stea.
Să vezi ce muncă de lămurire a trebuit să duc eu şi cu încă un tânăr(care mergea de la Timişoara Nord, tot cu destinaţie comună cu mine) să explicăm babelor frustrate că noi avem de mers 22 de ore cu trenul după care intrăm direct la treabă şi urma să dormim abia peste 18 ore de la conversaţia aia.
Ei nu dom'le... babele obosite sunt importante.
Am întrebat-o ce treabă are la Iaşi şi-mi spune "apoi merg în vizită la o nepoată". Aha... deci nu ai o treabă urgentă şi care ţine de sănătatea ta sau de viaţa ta (cum e cazul celor care merg în spitalele Ieşene, pentru care mai manifest înţelegere uneori).
Vrei să-ţi vezi nepoata? Plăteşti un loc şi mergi cu autocarul sau plăteşti loc la tren. Biletul unui pensionar pentru distanţe mari e aproape gratis, sau în orice caz mult mai ieftin decât a unui student/elev.
Ei au senzaţia aia stupidă că dacă au ajuns la pensie toată lumea trebuie' să-i pupe-n cur şi sunt extrem de ofuscaţi când nu se întâmplă aşa. La asta se mai adaugă şi senzaţia aia de autosuficienţă a lor pe sistemul "eşti tânăr = eşti prost = îmi eşti inferior = mă respecţi chiar dacă nu mă cunoşti".
Ceea ce nu înţeleg unii pensionari e că pentru ei ar fi mult mai sănătos dacă ar sta în picioare sau dacă ar merge pe jos. La urma urmei dânşii neavând serviciu nu au de ce să se grăbească aşa de tare. Or... mersul pe jos sau minimumul efort fizic de-a sta în picioare în autobuz le-ar putea prelungi viaţa.
Dar... cui să explici?

21 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

In general generatiile tinere trebuie sa acorde scaunul celor varstnici pentru ca fiecare ajunge neputincios spre batranete, chestiunea in sine este facultativa, insa ceea ce vreau sa comentez aici este interventia persoanei de 30 de ani care chiar ea trebuia sa acorde scaunul batranei din moment ce tu nu ai facut-o, ea rezumandu-se doar la face observatie, pozand in moralista lu' peste, caz tipic de marţafloaică căcăciosa care impune altora sa faca ceea ce ea de fapt nu face, curat murdar, in ciuda faptului ca este tanara dar vai, cu ceva ani peste tine, vomit.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Gerogesur: N-ai treabă pe-acasă? Dacă nu, îţi dau eu nu-i stres!

| mihaibrasov a răspuns:

Te-au vazut pe tine mai fraier. Eu calatoresc foarte des cu autobuzele si cedez locul daca e cazul, dar crede-ma de atatia ani (destui) n-a avut tupeul sa se ia de mine niciun mos ca de ce nu ii cedez loc sau sa comenteze ceva. De altfel, am eu o privire mai dubioasa, ca se feresc de mine si martorii lui Iehova, si in general, daca se aseaza cineva langa mine in autobuz si ma uit urat la el, ma intreaba putin speriat "e liber?". Eu nu le faceam circ, nu ziceam nimic, daca chiar m-ar fi frecat, dar cand plecam, le ziceam "sper sa va ia boala pe toti". Asa le-ar fi trebuit laughing.

Chiar sunt satul de ipohondriile bosorogilor. Si cand urca in autobuz se grabesc, zici ca-s drogati sa urce mai repede (bine, ca eu urc incet doar de-al naibii sa ii tin pe loc, ca doar nu urca peste mine daca nu vor un sut), si apoi vor loc ca sa stea 2 statii si apoi iar s-o tuleasca spre usa ca zici ca se termina pamantul si lumea si nu mai prind ei timp sa coboare din autobuz. In Brasov aveau pensionarii gratuitate, eu cu treburi, serviciu, facultate, n-aveam loc de pensionari plimbareti. Pana la urma le-a scos-o (cu criza) si s-a mai aerisit circulatia.

N-am nimic cu batranii, dar aia recalcitranti, crede-ma n-au curajul sa se ia de mine.

| georgesur a răspuns:

Sigur ca generozitatea, ca si bunele maniere nu sunt obligatorii!
Eu zic c-ar iesi ceva daca impreuna cu "pretenu' " kongeriket (si
catelusii, catelandrele din trena) ati pune de-un"imn al cocalarilor"
, sau chiar de-o actiune de "curatire"a autobuzelor de "bosorogi si babe"("in oraşele unde boşorogii au mocăciune, îşi duc şi gunoiul cu autobuzul").
Aici pe "filosofie"observ ca se produc multi "netezi", sperind sa devina formatori de opinie.Si devin!"Fiecare cu gasca lui"!

| georgesur a răspuns:

Nicotina, Nicotina, o vorba spune:"Sa nu te certi niciodata cu unul prost. Te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta!"
Imi asum riscul.
Despre mentalitatile comuniste nu cred ca ar fi cazul sa vorbesti caci sunt mult mai apropiate de modul tau de gindire (materialist dialectic) precum si cu modul tau de manifestare de ateu fanatic.
Cu tine nu am nimic, prostia ta o mai vad la multi, dar faptul ca nici nu o realizezi, asta da, ma enerveaza.

| DorelSudoru a răspuns:

Eh asta se intampla daca vrei sa nu fi nesimtit.Omult trebuie sa fir generos daca vrea...si ai dreptate daca platesti de ce sa nu stai joc...

| NickiMinaj a răspuns:

Asta e nesimtire. dupa ce ca ocupa toate locurile din TOATE mijloacele de transport in comun, cand mai prinde si altcineva unul-doua, e inadmisibil. dupa ce ca marea lor majoritate se plimba moca fara a avea vreo treaba... ( da, stiu, tara e de ****, macar placerea asta sa le-o dam. nu zic nu. dar sa ai tupeul sa iti revendici si loc atunci cand toate sunt ocupate, e prea mult ).

| YourDailyApple explică:

@georgesur
Aici pe "filosofie"observ ca se produc multi "netezi", sperind sa devina formatori de opinie.Si devin!"Fiecare cu gasca lui"!

Ceea ce te oftica pe tine la maxim, nu-i asa? happy
Se observa de la o posta mentalitatea ta de comunist, de cand am pus o anumita intrebare despre dumnezeu, ai boala pe mine si ma tot urmaresti aici pe site mai ceva ca SRI-ul.
Eu zic sa incetezi cu comportamentul asta, ca dai semne usoare de senilizare.

soothe
| soothe a răspuns:

Coane, boieria e pe rand. Ai sa iti amintesti de intamplarea asta peste ani si ai sa reconsideri. Oricum intoleranta, cel putin in Romania se manifesta la toate varstele. In plus intelepciunea si buna cuviinta sunt calitati care nu se manifesta obligatoriu odata cu inaintarea in varsta.

| yumeee a răspuns:

Păi chestia cu cedatul locurilor bătrânilor în autobuz e o problemă veche... şi chiar E o problemă.
Ţin minte că (atunci când mergeau gratuit cu autobuzul), bătrânii de aici îşi duceau gunoiul cu autobuzul.

Generozitatea e ceva ce trebuie să vină natural, şi sunt circumstanţe în care e firească, de exemplu...nu ştiu, să cedezi locul acela pentru scaun cu rotile, unei persoane care îl foloseşte. dar e prostesc din partea bătrânilor să-ţi impună să le cedezi locul. Pe lângă faptul că te simţi prost, de parcă ai greşit cu ceva pentru că ai îndrăznit să stai jos în autobuz, îi face şi pe ei să simtă că au dreptate. Şi să nu uităm, una e o bătrânică care abia se târăşte din staţie în autobuz, şi alta e o babă care în staţie sare coarda şi în autobuz începe să se vaite că o dor picioarele că-i bătrână.

| yumeee a răspuns:

@ georgesur, cuvintele "boşorogi" şi "babe" nu au ieşit şi nici nu vor ieşi niciodată pe gura mea (respectiv pe tastatură).
punctul tău de vedere e punctul tău de vedere, dar nu mai îndesa cuvintele în gura altora, nu e politicos.

| Domyno a răspuns:

Eu nu am nimic cu batranii! Respectul meu fata de ei ca au o varsta si au trecut prin multe. Dar ei cam gandesc limitat, adica lor li se pare ca cei mai tineri sunt toti sanatosi tun, si ca ei sunt toti bolnavi! Si eu folosesc transportul in comun, si am mai patit-o si eu, dar incerc sa evit cat de mult orice altercatie cu cate unul caruia i se pare ca are prioritate pe scaun. Romani... oh go on

| Amy a răspuns:

laughing sunt de acord cu tine! din moment ce esti obosit ai tot dreptul sa stai jos in autobuz.acum, tinerii nu sunt de fier.si ei simt oboseala. ce ti-e si cu batranii astia! laughing

| ionelutza_2586 a răspuns:

Am patzyt si eu asaoh go on

am vnt de la antrenamenth rupta si stateam jos si o urkat o femeie cu un copil si i-am cedat locul

apoi aceasta mia gasit un loc liber si la urmatoarea statie urca un batran si nu m-am mai ridikat si zice vai da stai bine jos nu?

si i zic eu atata timp cat am abonamentu in buzunar stau foarte bine

si a inceput sa tipe la mine si i-a zis femeia aceea pe care am lasat-o sa stea jos vreo 2 de o coborat ala la statya urmatoarelaughing)

da is nesimtiti din cale afara oh go on nu zic daca i lasi tu dar nu ai nici o onbligatyewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateii maica. Nepoliticosi cu bietii batrani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei, asta nu-i nimic, dar n-ai citit Hustler in autobuz sa vezi tare e.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Generozitatea obligatorie nu mai este generozitate. Generozitatea este atunci cand faci din suflet, nu fortat de imprejurari. Faza cu cedatul scaunului nu este o regula. Nu scrie cand te urci in masina "tinerii sunt obligati sa cedeze locul celor in varsta". Chestia asta cu cedatul scaunului ei au luat-o ca pe o regula. S-a facut la inceput de cateva ori de niste oameni amabili iar de aici s-a ajuns la o obligatie.Au uitat ca asta face cine are chef. Omul trebuie sa fie generos cand simte si cand vrea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un gest de mare politete sa oferi locul altei persoane, dupa un principiu simplu; nu e locul meu, ci al NOSTRU.cu atat mai mult cu cat l-ai platit.nu mureai daca mai statei un pic in picioare.bine nici ei nu mureau, da nici mult nu mai au.io cand am bilet, nu dau locul nimanui. e al meu.cine vrea loc, sa se scoale mai dimineata.am o colega ce ocupa loc zilnic pentru alta punand geanta.intr-o zi i-am mutat geanta din loc si m-am asezat.bai zice, nu vezi ca e geanta mea? da si? a platit abonament pe doua locuri? si eu am o sacosa in buzunar. da e plina de bun simt.nu ocupa locuri in autobuz.mai nicotine, nu e chiar cum am scris si da ai dreptate.toti avem dreptate. dar lumea e deasa si toti santem egali in drepturi.insa unii sunt mai egali decat altii. mereu sunt si din astia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mijloacele de transport in comun sunt cateva locuri special rezervate anumitor categorii de persoane. Acolo mai in fata in autobuze (parca)!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

H) mijlocul de transport trebuie sa aiba locuri rezervate pentru persoane cu handicap, batrâni, femei însarcinate, persoane cu copii în brate; (...)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Georgesur, merci pentru votul de nefolositor. Observ ca ai anumite "simpatii" pe aici. Daca ii faci pe unii cocalari, catelusi, catelandre, eu te-as face pe tine stalp. Stalpul cateilor. Dar nu vreau sa fiu nepoliticoasa.