| vlad838 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cei ce merg la sala. Va arat programul meu de sala si as vrea sa-mi ziceti daca e bine cum fac: * marti - piept si spate * joi - biceps si triceps * duminica - picioare si abdomen In ziua cand mai am timp si cand nu sunt foarte obosit, mai fac si umeri. De obicei fac marti. Credeti ca e bine cum fac? Mai des nu pot sa merg, nu imi permite programul zilnic. Sunt in clasa a IX-a daca va ajuta cu ceva.

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Biceps + triceps dureaza UN SFERT din piept+spate, ca sa-ti dai seama ce combinatie aiurea ai pus.

Lucreaza macar piept+biceps si spate+triceps, cu toate ca ideal ar fi spatele sa-l faci singur intr-o zi ( e o grupa mare, cat piept+abdomen, ai nevoie de diferite tipuri de tractiuni, de ramat, aparate, indreptari, etc. ca sa-l lucrezi cum trebuie ).

Eu iti recomand :

- piept + biceps
- spate
- umeri + triceps + antebrat
- picioare + abdomen

Ceva de genul ar trebui sa ai.

| raluk27 a răspuns:

Ideal e sa lucrezi o grupa mare de muschi si una mica. Grupele mari sunt: picioarele, pieptul si spatele(inclusiv umerii). Cele mici: abdomen, biceps, triceps. Deci martea, inlocuieste spatele cu bicepsul.
Ps: atentie si la executie. Grupele mari se antreneaza inaintea celor mici. Adica picioarele si apoi abdomenul. Pt o grupa de muschi sunt suficiente 3 tipuri de exercitii.

| cristi1505 a răspuns:

Marti nu este deloc ok deoarece nu trebuie sa lucrezi doua grupe mari o data.Mai bine faci marti piept si biceps si joi spate si triceps sau invers spate cu biceps si piept cu triceps.Idea e sa fie o grupa mica cu unu mare.Si baga si umeri intr-una din zile.Cel mai bine ar fi marti piept si biceps si joi spate, triceps si umeri.

| luisanamy a răspuns:

Nu merg la sala, dar cred ca te descurci bine, nu trebuie sa exagerezi.

| hibrid112 a răspuns:

Marti e total gresit 2 grupe marii neee incerka sa le combini altfel de ex :piept, biceps spate, triceps ma rog restul nu e gresit

| FuriousMadalin96 a răspuns:

Salut,nu este bine!
incearca Piept+biceps, spate+triceps, umeri+antebrat, picioare+abdomen.
Bafta!

| xXNinjaTopXx a răspuns:

Eu am :
miercuri - piept + abdomen
vineri - biceps + triceps
sambata - picioare
duminica - piept + abdomen