| anonim_4396 a întrebat:

credeți ca sunt prea batrana pentru a fi la 18 ani pe a 9 a? Eu nu am fost lasata de familia mea sa merg la scoala si abia acum am prins sansa sa merg, stau si ma gandesc ca abia la 21 de ani o sa ma pot duce la facultate din cauza lor, am acum 8 ani de lupta in față.

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pana la 60 nu esti batrana

| cristi202 a răspuns:

Nu e limita de varsta pentru școală. Cind am făcut liceul la seral, șefa clasei era o dama simpatica și inteligenta de 45 de ani. Și nu era cea mai în varsta. Cel mai bătrân era un bărbat de 48 de ani. Și-a cistigat pe bună dreptate porecla de "Moșul", dar el nu era supărat de asta?
Eu am 50 de ani, și, pentru ca am talent la desen și pictura, încă ma gindesc sa fac măcar școala populara de arta, pentru ca contează. Și nu ma tem de voi fi făcut mos?

| Simpatic a răspuns:

Prea batrana glumesti esti doar mai mare cu maxim 3 ani decat cei care sunt a 9-a, daca sunt dati mai tarziu la scoala colegii tai vor avea 15-16 ani.
Si nu ai calculat bine pe la 22 de ani poti sa intri la facultate 18+4, dar nici atunci nu va fi o problema cand sunt atatia si atatea babe care fac facultatea acum ca au nevoie la servicii la 50 de ani.

| Blackrose18 a răspuns (pentru Simpatic):

Doar in decembrie implinesc 18

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti o bătrînă o babă de 18 anilaughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ești deloc.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ești foarte tânără, ca vârstă, insă prea "bătrână" pentru a mai putea continua liceul la zi. Conform, Legii Educatiei, ai putea continua studiile la frecventa redusa inca 2 ani, după care te inscrii la cursurile serale.

http://imgur.com/a/GdRhOzE

| Blackrose18 a răspuns (pentru floresdemayo):

Eu am inceput deja liceu ca doar in decembrie implinesc 18? si eram curioasa sa vad daca chiar sunt batrana

| Frank51 a răspuns:

Eu am inceput facultatea la 22.

Eu zic sa apreciezi oportunitatile pe care le ai. Nu de alta, dar alti copii au toate sansele, chiar parinti bogati, si tot nu merg.

| DeyCj a răspuns:

Dacă ești admisă de către unitatea de învățământ înseamnă că nu ești prea bătrână. Succes cu studiile, că sunt necesare.

| mudokins78 a răspuns:

Eu am 42 si sunt la liceu! sunt babalac deja?

| Vântulalb a răspuns:

Batrana sau nu, acum nu mai conteaza. Nu te gandi la varsta cand termini si sa renunti din cauza asta. Important este sa termini scoala. Du-te!

| SingleForOne a răspuns:

Nu știu cum sunt regulile de vârstă, dar indiferent de asta, nu te lăsa niciodată de studii. Sunt unii oameni care se apucă foarte târziu de facultate, 30 sau 40 de ani, sau mai mult!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Altii sunt a9a si au 16 ani. Ce mi-e 16 ce mi-e 18. Nu e o diferenta atat de mare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu esti prea batrana.
Te admir pentru faptul ca nu te-ai dat batuta si ca vrei sa continui studiile. Mult succes

| troleibuz a răspuns:

Nu esti batrana. Foarte bine ca iti continui educatia.

| Sekim a răspuns:

Nu conteaza varsta ta, poti sa faci si la 40 de ani liceul sau facultatea. Nu conteaza ca rad altii, important e ca tu ai ales sa continui educatia in timp ce altii au renuntat sau nu ai incercat. Nu conteaza daca cazi, intotdeauna vei fi inaintea celor care nu au incercat happy. Mai sunt si copii de genul, unii chiar "cunoscuti" care au 16-17 ani si sunt in clasa a 7 a sau cine stie. Tu sa fii bine, toata lumea vorbeste dar din fericire nu toata lumea conteaza.

| Dandinelle a răspuns:

Am întâlnit în timpul facultății oameni de 50 de ani care se înscriau atunci la facultate. Am avut colegi cu 8ani mai mari ca mine in an, tine-te pe învățat, nu te lasă doborâtă, vei reuși! Spor!

| Dyalema a răspuns:

Niciodată nu e prea târziu! Du-te și fă școala până poți! Atâta timp cât nu ai copii și soț care să îți rupă din timp poți să faci 10 scoli, nu doar una! Și te sfătuiesc ca pe viitor să faci și o facultate, oricare îți place!

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Salut,acum in 2020 sunt programe scolare pentru toate varstele. daca adultii de 30-40de ani merg sa isi termine studiile sunt programe la fara frecventa unde recuperezi repede (de exemplu:nu faci 1 an clasa a 9-a faci faci 3-4 luni o clasa )Bafta si nu uita ca cartea e mama invataturii fara ea nu faci nimic in viata! SUCCES

| Blackrose18 a răspuns (pentru AnOnImuSS1):

Eu am inceput deja liceul inca din Septembrie, doar in decembrie implinesc 18 eram doar curioasa de cum se vede pe dinafara si nu las studiile pentru ca am luptat pentru asta 3 ani

| AnOnImuSS1 a răspuns (pentru Blackrose18):

Ma bucur ca ai ales sa faci o schimbare buna in viata ta! Eu am o prietena tiganca care o terminat liceul si are bacu-l luat cu brio si acum e studenta la Drept!big grin de asta zic ca unele alegeri pe care le faci o sa iti prinda bine mai tarziu! succes iti doresc!

| Dobrinx a răspuns:

Eu am 21 si ma simt de parca ieri am terminat liceul :]].

Este ok, sunt oameni care fac facultati si la 30-40 ani. Chair un var de al meu are 29 si inca este in facultate [ a 2 sau a 3 nici nu stiu ].

Daca in a 9 as fi avut o colega de 18 ani, cred ca as fi fost foarte bucuros :] Profita de asta. Si daca spui ca din cauza parintilor nu ai putut face liceul nu ai nici macar o vina, este foarte de apreciat ca vrei sa il faci.

Cunosc prieteni care s-au lasat si acum regreta, si ar da orice sa il faca. Capul sus. Poate acum ti se pare diferena mare de varsta intre tine si colegi, dar cand o sa ai 20 o sa vezi ca o sa fie mai comod.

| Blackrose18 a răspuns (pentru Dobrinx):

Eu am luptat 3 ani de zile pentru a putea ajunge la liceu, si da am inceput deja liceul sunt extrem de fericita uneori imi e teama ca sunt văzută ciudat dar nu imi pasa vreau sa lupt pentru a fii altceva decat o simpla tiganca

| Dobrinx a răspuns (pentru Blackrose18):

Deci sa inteleg ca esti Tiganca? super :]. Intra pe Youtube si cauta asa "David Balamiță chefi la cutite". Cred ca baiatul asta este un raspuns pentru toti "Romanii si Tiganii" care au o scuza ca nu au reusit in viata.

"uneori imi e teama ca sunt văzută ciudat" stai linistita, in liceu sunt si mentalitati deschise care o sa te sprijine. Chiar la mine in clasa am avut o fata mai "grasuta big grin" dar nimeni nu s-a amuzat pe asta, am fost prieteni foarte buni si tipa foarte de treaba.

Poate o sa existe 2-3 prosti care sa te critice in rest, totul o sa fie frumos. Sfat, daca toata clasa chiuleste trebuie sa chiulesti si tu :]] O sa fiti ca o familie acolo, ah, parca imi vine dorul de liceu big grin

| Blackrose18 a răspuns (pentru Dobrinx):

Eu nu am o scuza pentru care nu am reusit in viață nu folosesc așa ceva, eu am fost obligata! ce puteam face eu la 14 ani? in fine deja sunt la liceu nu imi e teama de nimic am ambitie voiam doar o parere! Și nu, nu voi chiuli pentru că nu trebuie sa iau exemplul prost pentru niste prostii de astea sa imi stric eu linistea? neah