| anonim_4396 a întrebat:

Geneza capitolul 1 :3-5 :Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină (asta a fost in prima zi). Absurditatea apare in momentul in care d-zeu a facut soarele luna si stelele abia in ziua a 4-a. Asa scrie in geneza cap 1 :14-19. Adica face lumina in prima zi, separa ziua de noapte, dar soarele il face abia a 4-a zi? Va rog explicati-mi.

9 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Ti-au dat crestinii numai raspunsuri logice. @laura64 iti demonstreaza cu argumente clare ca tu esti de comfuz, debitezi doar absurditati, iar despre ea cat de bun cestin este, foarte interesant.

| syme a răspuns:

Dacă ne uităm la concluziile științifice actuale, atunci în mod clar lumina a existat înaintea soarelui. Descoperirea radiației cosmice de fond s-a bazat tocmai pe acest adevăr: pe faptul că lumina a existat cu mult timp înainte de orice galaxie, de orice stea și de orice planetă. Așa că nu există niciun fel de inconsistență acolo, dimpotrivă.

| Duhovnicul a răspuns:

Nu esti primul care a patit asta laughing tocmai din acest motiv am renuntat la biblie si am trecut la carti seculare.

| laura64 a răspuns:

Absurditatea e doar in capul tau. Ti-ai uitat in oglinda? Ai vazut-o?
Deci tot ce nu incape in mintea noastra micuta e absurd, interesant, foarte interesant.

| cornculapte a răspuns:

Stii cum e cu Biblia si Dumnezeu? Nimic nu-ti este dat sa intelegi, trebuie doar sa crezi. laughing

| iuliaoprea a răspuns:

Cand spune lumina, nu se refera la lumina astrelor. Lumina pe care o creeaza Dumnezeu nu e aceea a zilei, a soarelui, ci a legilor care ordoneaza intreaga Creatie, ratiunile prin care si pentru care lucrurile exista. In fiecare suflet care iubeste, lumina chemarii la viata este poate ca ultimul strop din lumina creata in ziua dintai, prin care fiinta este ridicata din agonia nimicului si din intuneric de catre Dumnezeu.

| nemo_6725 a răspuns:

In prima zi a facut lumina, da este adevarat asa scrie dar nu este vorba de lumina pe care o cunoastem noi, este vorba de LUMINA DUMNEZEIASCA, sau Iluminarea spune-i cum doresti, care a declansat " procesul divin al creatiei". D-zeu, daca acceptam ca este intruchiparea absolutului, El nu are nevoie de lumina fizic pentru a exista! Se spune ca El a fost dintotdeauna, atunci un om care gandeste ca si tine ar intreba : " Inainte de a crea Soarele, D-zeu a stat pe intuneric? adica o vesnicie? E absurd!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine a facut lumina? dumnezeu a zis.si a fost lumina. dumnezeu este lumina. iar cuvantul este Iisus Hristos, lumina din lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat.singur spune; Eu sunt lumina lumii. el S-a nascut mai inainte de toti vecii, si prin el toate s-au facut.nu e absurd deloc.doar, ai tu imaginatia mai ingusta. dupa aia a facut luminatorii cerului.fiindca poate asa ceva. el este izvorul tuturor. Dumnezeu nu gandeste omeneste. tu crezi ca poti intelege Dumnezeieste? ar fi culmea.

| 1ValentinGeorge a răspuns:

Explozia primara, adica Big Bang-ul, a eliberat continuum-ul spatiu-timp si particolele subnucleare din care ulterior se va aglutina materia in forma pe care o cunoastem astazi. Fotonii, adica vectorii luminii, au existat de la inceput. Universul era o sfera extrem de luminoasa, formata din particole elementare. Stelele inca nu se formasera.