| navarre a întrebat:

Cum va explicati ca in Geneza ni se descrie destul de clar ca Pamantul a fost,, facut"in prima zi, iar apoi doar in a patra zi Dumnezeu creeaza Soarele Luna si stelele! Vi se pare plauzibil? Cum poate Pamantul sa existe inaintea Soarelui si cu iarba, samanta si pomi fructiferi, cand se stie foarte bine astazi ca ce mentine viata pe Pamant este Soarele care da lumina si caldura?

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ia stiinta cu argumentele ei si Biblia cu ale ei.Vei gasi mai multe inadvertente si nu le vei descifra.

| ramona30 a răspuns:

Pai tot cu variante trebuie raspuns
varianta A) "crede si nu cerceta"
varianta B) ''necunsocute sunt caile domnului"
varianta C) Biblia greseste. Este o problema cu cu vairianta C. Biblia reprezinta cuvantul lui D-zeu pe pamant tradus si transpus de preoti si cre(s)tini. Pai daca cuvantul lui D-zeu e gresit (si asta nu e singura greseala din acea carte) atunci e ceva gresit cu insasi ideea de D-zeu.

Răspuns utilizator avertizat
| xDcreepy a răspuns:

Hei! Dupa parerea mea esti genul care CERCETEAZA! Am vazut de curand niste emisiuni, cu un fizician foarte cunoscut, Stephen Hawking, in care se afirma teoria BIG BANGULUI, in care Universul ar fi aparut dintr-o explozia a unui singur aton. In proces de milioane de ani, s-au format metalele (feroase, neferoase), vaporii de apa, si batranul Soare. Odata cu el a aparut gravitatia, alti factori fizici si incet, incet, planetele. Teoria pare cat se poate de valida, pura stiinta, dar la sfarsit iti pun o intrebare: Daca Universul a fost creat dintr-un atom, cine a creat atomul? Dumnezeu exista! Nu o sa iti spun ca si in Biblie: crede si cerceta, dupa parerea mea ar trebui sa cercetezi cat de mult vrei dar sa continui sa crezi!

| 4b a răspuns:

Problema noastra nu ar trebui sa fie chestia asta, adica sa stau si sa ma stresez gandindu-ma la faptul ca oare cum a putut Dumnezeu sa faca asa ceva doar intr-o zi? ar trebui sa ne fie clar ca EL a ZIS si s-a facut...happy

| alesia29 a răspuns:

Hey!
Dumnzeu e Dumnezeu!
Stie ce face!
Ai auzit de incredere oarba? Asta trebuie sa faci!

| dariusbocos a răspuns:

Lasati stiinta... Dumnezeu are planurile Lui!