| BeT a întrebat:

Lumina a fost creata in prima zi. iar Soarele luna si stelele doar in ziua a patra.Cum va explica-ti lumina din prima zi?

Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Lumina spirituala, nu fizica. Eu o inteleg ca "izbucnire/ curgere de energie" imateriala, subtila, din a carei condensare a fost creata lumea fizica. De fapt asa imi explic si faza cu Adam si Eva care au fost izgoniti "primind trup" efemer.

4 răspunsuri:
| viki a răspuns:

Afara, chiar daca nu e soare, e lumina.Pai,numai Creatorul trebuie sa stie de ce.

| denisa0906 a răspuns:

Pai ce u n`ai vazut zi fara soare? ba da.cred ca datongue si cum era? bezna?laughing

| Gospell a răspuns:

Presupun ca aa fost asemanatoare luminii soarelui, numai ca nu a avut o sursa, cum este astazi soarele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cica ''afara, chiar daca nu e soare, e lumina.''
Voi ma faceti sa plang... pe bune. Pai daca nu vedeti Soarele, e fiindca el e acoperit de nori, asta nu inseamna ca nu e acolo. Sau cum credeati voi, ca atunci cand nu vedeti soarele el nu mai e, gata, se volatilizeaza?