| SG1995 a întrebat:

Hai că pe modelul întrebărilor lui Sabin, pun și câteva :
1. Credeți că, dacă nu s-ar fi dizolvat imperiu Austro-Ungar în 1918, ar mai fi reușit Hitler să ajungă la cârma Germaniei?
2. Respectiv cum credeți că ar fi arătat România, geografic vorbind, dacă imperiul Austro-Ungar n-ar fi fost desființat?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

1. Hitler a facut razboiul in armata germana. Sigur, si cea mai mica schimbare putea duce departe, dar Imperiul Austro-Ungar nu se putea salva decat daca facea pace separata. In cazul asta, frustrarea in Germania ar fi fost chiar mai mare, iar probabiltatea unui partiD sovin revansard ar fi crescut. DAR. Mai putea Hitler sa ocupe Europa? In loc de Anschluss, trebuia sa atace Imperiul Austro-Ungar, inca intact, deci de loc frustrat, deci orientarea pro-germana ar fi fost neglijabila. Sigur, putea invinge Imperiul Austro-Ungar, dar intra in razboi in conditii dezavantajoase. 2. Cum ar fi aratat Romania, Cand? In 2021? Principiul nationalitatilor era la inceput in 1918, dar a devenit principalul criteriu al apartenentei la un stat, intre timp. Putea Ungaria sa pastreze Ungaria Mare, in cadrul imperiului, impotriva romanilor, croatilor si slovenilor? Nu e exclus, dar nu e nici sigur, Asa ca, poate Romania s-ar fi intins azi pana la Tisa si Belgrad.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da, căci el cu Franța avea treabă. nu cu Austria.
2. Partea unde locuiesc eu, Transilvania, ar fi arătat așa cum arată Austria azi.

| SG1995 explică (pentru sadrian46):

Și eu tot în Transilvania locuiesc.

| sadrian46 a răspuns (pentru SG1995):

Cunosc mulți bucureșteni emigrați la Cluj. Fiecare mi-a spus. În veci nu mă mai întorc acolo.

| T0T a răspuns:

Sabin nu o pune el cele mai bune întrebări, dar știe să spună o poveste ca să ne amețească să îi răspundem. Doar glumesc.
Eu nu prea cred în „dacă și cu parcă". E foarte greu de intuit. Până și o aripă de fluture poate aduce furtuna.

| sadrian46 a răspuns (pentru T0T):

Unde mai pui o aripă de covid.