| Meme10Meme a întrebat:

Ce parere aveti? Acum nici 2000 de ani germanii erau doar niste triburi divizate care au ajuns pana la urma sa cucereasca Roma ca dupa sa ajunga un imperiu impunator desi era niste "barbari" [mai de graba romanii erau barbari caci ei faceau crime si orgii]. Dupa,aju ajuns sa fie divizati din nou in zeci de statulete mici ca dupa sa se reuneasca. Astfel,iar au redevenit un imperiu. Au ajuns cea mai mare forta a lumii la un moment dat,fiind regi de origine germana in mai toate statele estice ale Europei. De asemenea,la momentul respectiv mai era un imperiu german; Cel austro-ungar. De asemenea, germanii erau asa de puternici incat au reusit sa invinga Franta [care era in plina glorie]. Dupa WW1 au pierdut acest titlu dar au revenit rapid in top odata cu venirea lui Hitler. Iarasi,au reusit sa cucereasca Franta si au fost foarte aproape de a anexa URSS. Dupa, au pierdut din nou razboiul si au fost impartiti. Dar uite ca acum sunt din nou in topul celor mai mari puteri economice ale lumii. N-ar trebui sa invatam o lectie de la acest popor? N-a avut resurse naturale [pe cand noi avem] si uite unde au ajuns. Nici nu vreau sa mentionez geniile pe care le-o dat.

6 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Genii am avut, si avem si noi.
Acolo e vorba de disciplina, ceea ce la romani nu ai sa vezi niciodata din cauza lipsei educatiei.
Un exemplu?
La ei si acum daca o persoana straina in varsta face observatii unui tanar ca a gresit ceva, tanarul se va corecta imediat fara a scoate o vorba.
La noi, tanarul imediat se va simti ofensat, ii va aminti de drepturile sale, uitand de obligatii, va jigni batranul, etc. Poate chiar parintii tanarului (si aici e gravitatea si exemplul prost) vor lua atitudine impotriva strainului batran.
Putem sa invatam o lectie. Dar nu vrem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invazia triburilor germanice a creat europa de azi Originand din Peninsula Scandinavica si nordul europei formand regate in toate colturile europei : De la Visigotii din Peninsula Iberica, Franta care e mix dintre celti si o elita germana, Italia care a fost repopulat de triburi germanice mixe. Anglia care a fost invadat in repetate randuri de saxoni, normani(care sunt practic vikingi ) Rusia si Ucraina fiind intemeiate de Dinastii Nordice practic "Rus" e cuvand de origine germana. Sau prin aceste zone visi si ostrogotii da chiar si azi.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Nu au cucerit la propriu Imperiul Roman. Imperiul Roman era slăbit: Ciuma Antoniană din 166 îl depopulase, din 197 Gărzile Pretoriene erau formate din germani care numeau și detronau ei împărați după cum îi tăia capul, războiul civil de după abdicarea lui Dioclețian (305) și mutarea capitalei de la Roma la Constantinopol (330) au transformat imperiul într-o țintă ușoară. Imperiul Roman de Vest chiar s-a prăbușit (476) din cauza lui Odoacru, care l-a ucis pe Romulus Augustulus, dar nu putem vorbi de o cucerire deoarece germanii au instaurat așa-numitele "Regate efemere" (adică de scurtă durată, si erai interesați mai mult de jefuit decât de condus).

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Da,dar germanii au fost mai destepti decat romanii. Asta vreau sa zic. In mod normal, trebuiau sa fie invinsi, dar romanii au fost prosti.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Meme10Meme):

A fost chiar o prostie să alcătuiască în totalitate Gărzile Pretoriene din barbari (de parcă ei n-aveau soldați) pentru că așa germanii cunoșteau armata română din interior, cu toate slăbiciunile. Dar, după cum am mai zis, nu ăsta este singurul factor care a dus la dezbinarea Imperiului Roman. Faptul că Dioclețian a decis să împartă Imperiul în 2 și fiecare parte să fie condusă de un Augustus (așa-numita tetrarhie) a contribuit la divizarea imperiului în două.

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Diocletian zicea ca Imperiul va fi impartit in doua pentru o vreme ca sa fie mai usor de administrat. Dupa s-ar fi unit din nou. Dar ce nu realiza el este ca imparatii celor doua imperii nu voiau sa-si piarda puterea.