| Duhovnicul a întrebat:

Hai sa dezbatem impreuna un citat de-a lui Cioran : " Singuratatea nu te invata ca esti singur, ci ca esti singurul! " Cum comentati?

13 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

Singurătatea te ajută să te cunoști mai bine.

| OOOLEOOO a răspuns:

''ci ca esti singurul!''
Singurul responsabil de propria viata.

Tot cea ce tine de viata ta personala, indiferent ca te multumeste sau nu este capodopera ta, tu esti responsabil.
Cati ani ai? Spune-ti in minte si gandeste-te cat timp ti-a luat ca sa creezi viata pe care o traiesti acuma happy
Acuma te poti gandi si daca ai cladit o viata de vis sau un iad.
Iar pe urma te poti gandi daca vrei sa schimbi ceva, incepand cu obiceiurile proaste in unele bune (dureaza 30 de zile) si sa traiesti viata pe care o meriti.

| Duhovnicul explică (pentru OOOLEOOO):

Am doar 23 de anisoribatting eyelashes)

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Duhovnicul):

Nu-mi amintesc sa te fi pus sa-mi zici asta.

| Foxyyyy a răspuns:

''Singurul'' ma duce cu gandul la faptul ca atata timp cat te-ai obisnuit cu singuratatea, tu esti singurul care conteaza, centralizandu-te mai mult pe propria persoana. Am mai auzit pareri legate de asta si toti s-au gandit din start la tristete.

| JucărieLEGO a răspuns:

Vai, trebuia sa zica Cioran asta ca sa nu-mi fi dat seama de unul singur laughing

| Duhovnicul explică (pentru JucărieLEGO):

Inseamna ca esti un mic filozof, manca-te-ar tata de geniu ce esti!

| JucărieLEGO a răspuns (pentru Duhovnicul):

Pur si simplu e o afirmatie de genul: "daca mananci atunci traiesti". Nu mi se pare cine stie ce citat.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Pai vezi ca si din afirmatia ta se pot forma diferite interpretari.
Daca mananci ce? Daca mananci busuioc si smirna, atunci traiesti? Asa si cu citatul, este interpretabil, fiecare gandeste intr-un anumit fel, ar fi prea trist sa gandim toti la fel despre o anumita afirmatie.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Of, mai lasa-ma si tu cu mentorul tau preferat si dement! laughing
Stii de ce nu admir acel citat sau nu il dezvolt? Pentru ca stiu cum e sa fii singuratic. Si-mi place. Si din cate te cunosc si pe tine, tinere ucenic Aleksander, nu esti departe nici tu, cum de altfel nici raposatul nu era.

FoxyMetal a raspuns foarte realist si la obiect. Societatea creeaza iluzia de tristete pentru singuratici.

| LittleLady a răspuns:

Hmm...singuratatea te invata ca nu esti singur in toate situatiile dificile.te invata ca mereu cineva este langa tine mereu, daca nu o persoana reala macar o forta superioarawinking si a doua parte; singuratatea te invata ca esti "singurul " adica esti unic, special...

| laur4ever a răspuns:

Este la tema si nu stii? laughing El a gandit ca singuratatea te duce cu gandul ca tu crezi ca esti singurul singur.Asa gandesc eu, dar profa ta de romana poate gandi altfel, deci nu stiu cum gandeste ea mai bine spune ce gandesti tu fiindca poate gandesti mai bine.E mai multa logica in ce a zis el. Funda?

| Duhovnicul explică (pentru laur4ever):

Da, uite ca te-ai prins! Leidiz end gentelmen ui hev a uiner!