| OnlyHope a întrebat:

"Sinuciderea- ca orice incercare de mantuire- e un act religios." Cum comentati acest citat al lui Emil Cioran? Sunteti de acord cu el?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Nu ati inteles niciun citatul observ. Poate sunteti familiarizati cu citatul scriitorul Ernest U Dorut care spune asa : ''Daca vroiam sa fie simplu alegeam sa nu ma nasc''. Privind intrinsec observam imediat analogia care se refera mai degraba la entitatea artistica, nicidecum vizand persoana in forma sa fizica. Mi se pare oarecum ciudat faptul ca tu ai tema la liceu un citat atat de puternic a celui mai mare filosof roman a tuturor timpurilor (atentie : filosof nu filozof cum tot citesc din pacate) in primul rand pentru ca un elev, tanar inca necopt nu poate intelege chintesenta vorbelor lui. Daca intr-adevar cautam chintesenta acestui citat, ei bine descoperim ca Cioran se refera la sinuciderea eu-lui artistic ca si valoare de mantuire. De ce? Ei bine putem continua cu o alta analogie derivata din citatul ''Fericirea e indirect proportionala cu inteligenta''. Ajungem asadar intr-un final in punctul in care stabilim ca religia crestina considera mantuirea o stare de eliberare care iti va oferi pe langa comfort sufletesc si fericire, fericire pe care nu ai cum sa o traiesti fiind un geniu artist, care vrand nevrand observa toate mizeriile lumii de azi. Fiind scriitor/scenarist stiu cam ce simtea domnul Cioran, nemaipunand la socoteala faptul ca domnia sa, datorita geniului sau artistic a fost nevoit sa fuga in exil in Franta, traind apoi toata viata departe de casa si patrie. Am observat aici o groaza de raspunsuri infantile, imi pare sincer rau dar trag nadajde ca generatia care vine din urma se va lumina pe parcurs si va invata sa citeasca printre randuri.
Sfatul meu cand vine vorba de Cioran: Citivi printre randuri daca vreti sa intelegeti cu adevarat. Va doresc un weekend cat mai fericit tuturor. Ps: Cioran era crestin, eu sunt liber-cugetator-credincios.

| harciog a răspuns (pentru TheAce):

Se nasc teorii peste teorii una mai logica ca cealalta despre ce sau in ce context au vrut sa se faca intelesi unii.Problema noastra este ca nu ne opreste nimeni in a face speculatii pe marginea subiectului.Din punctul meu de vedere cred ca se referea la faptul ca a acumulat atita suferinta incit merita mintuirea.In mod normal in viziunea lui si Iisus a fost tot un sinucigas.Stia ca, stia cum va fi omorit si totusi a continuat.Cred ca la asta se referea cu "actul religios".

19 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Am de gind sa scriu o carte care incepe cu o cugetare enorm de mult mai simpla;"De ce n-am vazut nici un inger barbat?"cu o foarte variata viziune asupra unei logici elementare presarate cu fictiunea interpretabila a unor citate biblice si cu explicatia unor imagini literare poetice.Se vor gasi cumparatori oare? E tot ce ma intereseaza.

| DorelSudoru a răspuns:

Era o ironie...

| Mayar a răspuns:

Emil cioran a fost un vagabond care abia a ajund in Franta, unde a cersit, apoi in Romania a devenit nu stiu ce mare scriitor. Un cretin si jumatate. Asta e un citat de om prost si necitit. sinuciderea in biblie scrie ca e cel mai mare pacat, e cam si cum ai ucide un om. Pe langa ca e prost, nici macar nu citeste din biblie, ci face aprecieri tampite fiindca vezi doamne cine ii el. Un mare ignorant.
Nu sunt de acord cu el, pentru ca e o mare prostie ce scrie. De altfel puti tu, la fel ca altii sa stiti singuri ca e omare prostie, doar analizand viata lui, citind macar pe ici pe colo in biblie si de ex sa intebati persoane mai in varsta, sa va spuna ele cine a fost nenorocitul asta. big grin Daca considera cineva k l-am jignit, in afara de cioran, sa stie ca nu am avut deloc aceasta intentiewinking bye wave

| Nuvăsufăr a răspuns:

Sunt de acord. E religios ce ţine de mântuire. Până la urmă fiecare e stăpân pe propria viaţă.

| EuNuTu a răspuns:

Emil Cioran nu era crestin.

| EnjoiProSkater a răspuns:

Emil Cioran era crestin eu sunt ateu laughing.

| EuNuTu a răspuns (pentru EnjoiProSkater):

Teapa, era ateu.

| EnjoiProSkater a răspuns:

Omul adica ma contrazici pe mine>?

| JnY a răspuns:

Categoric nu! Sinuciderea nu poate fi niciodata un act de mantuire, ea e de fapt o eliberare.dar trupeasca si nu sufleteasca!

| OnlyHope explică:

@Theace intr-adevar, sunt eleva, dar nu imi trebuie pentru la liceu. Pur si simplu am imprumutat o carte de la biblioteca de-a lui Emil Cioran pentru ca am vrut sa citesc pentru mine. Intr-adevar, poate ca acum, trecand printr-un moment destul de dificil al vietii, m-am regasit in unele citate.(Sper ca nu se gandeste nimeni la cel pe care nu l-am inteles si l-am postat aici). Am citit prima oara de pe net biografia si cateva dintre citate si mi s-au parut chiar foarte interesante, atat aspectiv, cat si in esenta: si modul in care gandeste, dar si acela in care imbina cuvintele atat de artistic. Intr-adevar, sunt destule citate pe care nu le-am inteles inca datorita varstei... Printre care si acesta. Si eu tind sa cred ca e spus mai mult artistic, nu cred ca se refera la o sinucidere la propriu. Acum fiecare intelege ce vrea el. In orice caz, cine l-a studiat mai mult pe Cioran si cine a citit mai multe dintre cartile sale si-ar da seama ca era crestin... Sunt multe citate in care aproape ca-l divinizeaza pe Dumnezeu.
In fine, cred ca nici eu nu-s in masura sa comentez asupra unui asa mare geniu, cum poate nici multi dintre voi nu sunteti. Majoritatea oamenilor nu-l inteleg... Sper ca n-am creat divergente pe aici, eu doar vroiam sa aflu mai multe pareri. O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Om bonav cu capu care nu aprecieaza viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne-fara-tine-sunt-nebun-si-cu-tine innebunesc http://www.citatecelebre.eu/ro/citate/autori/emil-cioran

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte bune citatele, vrea sa spui ca daca te-ai mantuit siai luat viata din clipa aia, ai murit numai esti tu si un spalat pe creier

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu comentez, sunt de acord. Fiecare este stapan pe viata lui, d-aia exista liber arbitru.

| Sh0ck a răspuns:

Depidne in ce fel de circumstanta este fagaduita astfel de expresie.
Daca e vorba de un diavol sunt de acord
Dar cand e vorba de unde om, o fiinta cu rationament care se mai poate indrepta, atunci nu sunt de acord.

| tybycool a răspuns:

NU cred, dar asta e parerea mea.

| BulSxD a răspuns:

Nu, pentru ca dat fiind ca dumnezeu ti-a dat viata el tio si ia.aici fiind vorba de un roman ne limitam la dumnezeu ca arabi fac asta ca ofranda pentru alah. ma rog nu conteaza idea e ca sinuciderea inseamna uciderea pripriei vieti si asta ar fi mai mult un pacat ba chiar o insulta si un abuz contra celui ce ti-a dat viata ( in cazul nostru dumnezeu) iar asta cu mantuirea ar veni mai mult sa ii te alaturi lui dumnezeu, pentru ca religia priveste viata ca pe un test prin care se decide unde vei merge ( iad sau rai) sinuciderea ar fi oare cum o trisare pentru a ajunge in asa zisa imparatie al lui dumnezu.de ce? pentru ca dupa religie asta inseamna ca trebuie sa trecem testul iar luanduti viata asta ar insemna nu vrei sa dai testul... eu nu prea cred in asa ceva pentru ca esti bun sau rau tot mori deci... ori cum sper ca te-am ajutat big grin

| aurasgm a răspuns:

Eu unu nu sunt un mare filozof sau ceva de genu dar SINUCIDEREA este un act total gresit dumnezeu ti-a dat viata si el ti-o ia asta e parerea mea