| hartieigienica a întrebat:

Hartie igienica vs atei. Cine castiga?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Ti-am pus o intrebare la care toti credinciosi de pe planeta nu are raspuns, insa nu asta e problema ci "si ateii sunt utili, te poti sterge cu ei la fund". Daca esti religios tinete dracu' de religie si impartaseste invataturile din biblie. Multe contradictii am avut cu religiosii aici pe site, dar nici unuia nu i-am spus ca ma sterg la fund cu el, esti primul si o meriti. Cat priveste inteligenta mea, sigur ca sunt mai inteligent decat tine, doar un slab de minte ca tine poate sa jigneasca asa partenerii de discutie doar pentru faptul ca are alta opinie si convingere.

33 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Căcat vs @hartieigienica.

| ChioruL14 a răspuns (pentru Hombre):

Jignesti cãcatul laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Adevarat graiesti laughing

| DorelSudoru a răspuns:

Esti smecer de smecer crestin nu?

| shadovv a răspuns:

Avand in vedere ca hartia igienica este utila... stai putin... si ateii sunt utili, te poti sterge cu ei la fund! REMIZA!

| Hombre a răspuns (pentru shadovv):

Să moară măta ca e remiză, să ma sterg cu tine la fund habotnicule daca poti sa-mi demonstrezi ca Maria mama lui Isus a ramas gravida cu spermatozoid prin transfer de materie.

| shadovv a răspuns (pentru Hombre):

Multumesc ca te dovedesti inteligent in fata mea.

| shadovv a răspuns (pentru Hombre):

Scuza-ma dar nu te am jignit pe tine personal. Daca te simti, atunci e o problema personala. Si nu ma feresc de acea intrebare. Raspunsul este prin har divin. Next!

| Hombre a răspuns (pentru shadovv):

Sigur ca ma simt jignit, fac parte din comunitatea ateilor, iar tu nu ai nomunalizat pe cineva anume ci ai generalizat. Cunosc placa asta cu "har divin" dar nu demonstreaza. In general credinciosii in fata necunoscutului are o vorba"Asa a vrut Dumnezeu", "Toate vin de la Dumnezeu" etc.

| Necrophagist a răspuns (pentru Hombre):

Nu trebuie sa demonstreze, asta e ideea credintei, sa nu ne putem demonstra unii altora prin intelect ci sa ni se demonstreze prin viata.nu ca oamenii astia ar avea vreo vorba, cand crezi te supui iar a pune in discutie inseamna a te ridica impotriva ei

| shadovv a răspuns (pentru Hombre):

Si ateii au o asemenea aparare. Se numeste stiinta (de obicei folosita foarte eronat, metaforizat, cu sens inclinat de minciuna si exagerare). Deci explicami mi e ce suntem noi, ce este toata lumea asta? Fizica deja incepe sa paseze multe intrebari filozofilor, deoarece ea nu mai are sens. Nimic nu are sens. Deci trebuie sa adaugi un factor extern care sa ofere un inteles. Un factor extern ce nu poate fi conceput de catre noi, la nivel fizico-matematic, din cauza limitarilor umane si spatiale, deci un factor cu tenta "mistica" cum s ar spune.Deci Dumnezeu. De acea existenta lui Dumnezeu pentru mine nu este o teorema, ci o axioma, caci fara el noi suntem nimic. De fapt suntem mai putin ca nimic!

| Hombre a răspuns (pentru shadovv):

Se vede de la o posta ca esti mic, stiinta nu este o aparare ci o dobandire a mintilor stralucite a celor care cu sârguinţa lor, cu daruinţa si nevoia placerii de cunoastere, dincolo de ce poate percepe omul cu simturile lui native, vazul, auzul si mirosul, si-a irosit viata in munca lor tenace pentru a descoperi si inventa lucruri pe care nu le stiau si nici nu le-a mostenit de la predecersori lor. Ei sunt aceea care prin prin spiritul lor novator, care si-au folosit mintea dincolo de obiceiurile cotidiene a transformat omenirea si a ridicat-o la un nivel superior treapta cu treapta in pofida faptului ca a intampinat multe oprelisti. Suntem la nivelul actual si putem sa discutam fara sa ne cunoastem datorita acestor oameni bravi care nicio dogma nu i-a oprit in a cunoaste si ei are tot meritul tehnologiilor de azi care iata fara aportul lor azi nu puteam sa fim atatea miliarde pe pamant. Ma intreb daca lumea ar fi fost condusa de religiosi ar fi putut sustine atatea miliarde de oameni.
Raspuns la intrebarea din raspuns. Nimeni nu-ti poate raspunde la lucruri inca nedescoperite, sigur ca stiinta nu poate raspunde la toate ideile si imaginatiile noastre, cel mult incearca cu teorii si doar atata pana la proba contrarie, insa nu o spune ca fiind ceva si adevarat cât nu poate fi demonstrat.Religia insa sustine lucruri care nu poate fi demonstrate, nici calculate, si absolut ce se spune in biblie nu poate fi pus in practica, este o utopie la fel ca si comunismul care s-a inspirat din religie in ciuda faptului ca comunismul se declara ateu, acesta e marele paradox al speciei umane in cea mai mare parte, se foloseste de ceea ce combate, si tu la fel.

| shadovv a răspuns (pentru Hombre):

Ai inteles gresit o parte din mesajul meu. Nu sunt contra stiintei, ba din potriva, o consider una din cele mai mari minuni ale lumii, drumul ratiunii spre "putere". Dar urasc atunci cand ateii ataca religia cu pseudostiinta, precum evolutionismul si big bangul, teorii care nu sunt demonstrate stiintific si au doar o tenta de stiinta.
Comunismul, din cate stiu eu, iarta-ma daca gresesc, nu provine din religie si nici din ateism (vezi comunismul aristocratic). De fapt scopul ascuns al comunismului este distrugerea Bisericii ca institutie si anihilarea credintei si a dreptatii.

Stiinta si religia nu sunt lucruri complet diferite. De fapt stiinta e religie profana iar religia este stiinta sacra (vezi sacru si profan). Ce nu acopera fizica si celelalte domenii este acoperit de raspunsul Biblic dat intrebarilor metafizice. Asta este cheaia realitatii noastre. Viata este un test, un examen pentru o trecere in adevarata realitate. Evolutia cea reala a omului! A sti la scara umana poate fi folositor, dar in nici un caz mantuitor. Mantuirea este a stii la scara "eterna" (inca nu am un termen mai corespunzator). Multa bafta!

| Hombre a răspuns (pentru shadovv):

Oooo asa ceva nici in urma cu trezeci si cinci de ani nu puteam sa cred ce ai scris in ultima postare. laughing

| Hombre a răspuns (pentru shadovv):

Ti-am pus o intrebare la care toti credinciosi de pe planeta nu are raspuns, insa nu asta e problema ci "si ateii sunt utili, te poti sterge cu ei la fund". Daca esti religios tinete dracu' de religie si impartaseste invataturile din biblie. Multe contradictii am avut cu religiosii aici pe site, dar nici unuia nu i-am spus ca ma sterg la fund cu el, esti primul si o meriti. Cat priveste inteligenta mea, sigur ca sunt mai inteligent decat tine, doar un slab de minte ca tine poate sa jigneasca asa partenerii de discutie doar pentru faptul ca are alta opinie si convingere.

| Dreamer a răspuns:

Wc-ul.

| Romanian a răspuns:

Harita igienica nu face rau nimanui.Castigator:hartia igienica!
Dar daca compari ateii cu hartia igienica, nu te prea poti numi crestin.Amin!

| JeSa a răspuns (pentru Romanian):

RomanianKnifeKiller,

Si nici inteligent nu se poate numi: daca 'omul', indiferent de religia sa, nu exista sa proiecteze ''hartia igienica''..., ma intreb ce intrebare mai punea thinking laughing

hartieigienica,

Hai ca ai o intrebare stupida. Merita raportata.

| Romanian a răspuns:

Daca va tot certati, nu veti rezolva nimic.Tot la fel de prosti veti ramane.
@Atei:ignorati prostia. Daca va certati cu prostii, va vor duce la nivelul lor si va vor invinge cu experienta pe care o au.Si,nu lansati provocari, daca nu vreti sa aveti de-a face cu crestini.Ati avut libertatea de a alege,ramaneti cu alegerile voastre,propavaduiti-le, caci de aceea avem liberul arbitru, dar nu impuneti.Si tot comform liberului arbitru,sau a libertatii omului,asa cum numiti voi,sa nu va suparati cand va veni un crestin sa va opreasca.E o reactie naturala de aparare a crezului fiecaruia.
@Crestini:Raspundeti provocarilor inteligent,comform ideologiei crestine, nu va apucati sa blestemati si sa amenintati ca ii crucificati. Daca nu sunteti in stare sa dati raspunsuri inteligente si crestine, abandonati.De asemenea,nu lansati provocari, daca nu vreti sa aveti de-a face cu atei. Aparati-va, dar nu atacati voi primii.Lasati sa va muste, iar apoi zdrobitii...crestineste,si intelept in acelasi timp.Repet,daca nu sunteti in stare, abandonati.Nu va faceti alte pacate.
P.S.:Eu sunt crestin ortodox, in caz ca aveti indoieli in privinta crezului meu.

| Rapplex a răspuns:

Prostia, exista in cantitati infinitewinking

| AlexCrb a răspuns:

Care e premiul? Tu sigur ai castigat o excursie la poalele coaielor happy

| miranda a răspuns:

Hartia igienica!

| crynys a răspuns:

Raymusic

| sebastian1331 a răspuns:

Spaghetele!

| MisterPeAs a răspuns:

Raspunsul corect este:imi plac muraturile! Funda?

| dragoshmusic a răspuns:

Hartia igieeniiicaalaughing)))) funda?

| mno1389 a răspuns:

Nu de putine ori ai incercat sau ti-ai dorit sa schimbi ceva in Romania. Cu singuranta te-ai revoltat in nenumarate randuri impotriva politicienilor, si ti-ai spus ca daca ai avea puterea, ai incerca sa schimbi ceva. Ei bine a venit momentul schimbarii, alturate comunitatii romanesti din eRepublik si rescrie vitorul. Romania are nevoie de tine pentru a creste. http://www.erepublik.com/ro/referrer/OanaNicoleta este cel mai mare simulator social construit vreo data. Alturate unei comunitati de peste 11000 de romani din toata lumea. Noi costruim viitorul, vrei sa faci parte si tu din el?