| blackshadows a întrebat:

Heei TPU! Am si eu o intrebare: care este diferenta dintre PRINCIPIUL TERTULUI EXCLUS si PRINCIPIUL BIVALENTEI? Vreau o explicatie cat mai clara, nu m-am lamurit cu ce am gasit pe net. Multumesc, FUNDA!

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Cele doua principii nu se exclud. Ca sa stii stiintific, citeste logica lui I. Kant.Ca explicatie pe orice inteles:as zice cam asa : ca lumea e duala ca perceptie organizata, ca asa ne-am dori, albul si Negrul, fata -baiat, 1 sau 2, ca in calculatoare, Bine sau Rau, ca in perceptele morale.Etc.Astea sunt in organizarea lumii care ar functiona asa cum ni s-ar parea noua, optim.In aceste exemple se exclude terta optiune. Adica a treia.In realitate daca intrebi o fata, iti va raspunde cu 'poate'. Deci admite a treia optiune. Daca ai sa cercetezi o femeie, ai sa vezi ca are o gramada de caracteristici barbatesti, la fel si un barbat, daca o sa teuiti ce e rau si bine, ai sa vezi si un fel de 'binisor=merge, ' daca o sa studiezi rasul sau plansul o sa vezi ca exista si rasu' -plansu', etc.
Bivalenta se refera la tocmai contrazicerea tertului exclus, in sensul ca :ce ziceam mai inainte. Spre exemplu : in bine e si raul, in rau zace si binele, intr-o promisiune de la o fata ('Da'), poate fis in final si 'NU'.