| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Puteti sa-mi dati o definitie mai exacta a cuvantului "nihilism"? Sunt mai batuta in cap, dictionarul nu ma ajuta.

11 răspunsuri:
| Necrophagist a răspuns:

Pentru mine e suferinta ca angoasa

| Necrophagist a răspuns:

Eu ca practicant ma uit la comentariile de mai sus si ma gandesc daca stie careva mai mult decat vreo doua conceptii pe care si pe alea le confunda

| Eva a răspuns:

Nihilistii sunt cei care neaga totul. Valorile societatii, morala, adevarul, credinta, autoritatea, normele. Nu le pasa de viitorul lor, de trecut, de principii, de bine sau de rau. Nihilismul pur, ar trebui sa fie si distructiv... negand insemnatatea unor lucruri sau concepte ar trebui sa incerci sa le distrugi.
Nietzsche a fost un teoretician al nihilismului... el a enuntat ca "Dumnezeu a murit" si ca "nu exista adevar, totul e permis". Sigur, a exagerat putin. Oricum nu cred ca exista sau au existat vreodata nihilisti puri... poti fi cuprins de o atitudine nihilista intr-un moment anume, sau intr-o privinta, dar nimanui nu se poate sa nu ii pese de nimic, niciodata. Toti avem principii, autocenzura, sperante.

| DarQueen a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Nihilism
Găseşti răspunsuri :)

| francesca89 a răspuns:

Nihilism e atuncia cand te P I S I pe toata lumea

| Iull14 a răspuns:

NIHILÍSM s. n. Atitudine, tendință, concepție sau manifestare care neagă rânduielile, instituțiile, morala, tradițiile culturale existente într-o societate dată, fără să le opună, în schimb, altele superioare; atitudine de negare absolută.
NIHILÍSM n. Atitudine a celor care neagă valorile umane existente (nepropunând în schimb nimic pozitiv); negativism
NIHILÍSM s.n. Concepție care neagă rânduielile, instituțiile, morala, tradițiile culturale existente, fără a le opune în schimb altele superioare; atitudine de negare absolută.

| anonim_4396 explică (pentru Iull14):

Ai citit toata intrebarea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atitudine, tendință, concepție sau manifestare care neagă rânduielile, instituțiile, morala, tradițiile culturale existente într-o societate dată, fără să le opună, în schimb, altele superioare; atitudine de negare absolută.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mersi dar tocmai spusesem ca dictionarul nu ma ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bunahappy nihilism inseamna: atitudine filozofica si politica mic-burgheza, constand din negarea oricaror norme, principii sau legi; negarea mosteniri culturale a epocilor trecute. asta este definitia inteligentawinking am luat-o din dictionarul limbi romane moderne:X am o carte happy... funda?