| anonim_4396 a întrebat:

Puteti da o definitie cuvantului "prietenie"?
Fundaaaaaaa!

Răspuns Câştigător
| xMădălina a răspuns:

Buna.Pentru mine prietenia este o relatie dintre doua persoane care se sustin una pe cealalta,se ajuta la greu, sunt mai tot timpul impreuna fara sa le pese de ce spune gura lumii despre ele, isi dau sfaturi si care nu se vorbesc pe la spate chiar daca se cearta.
iti urez succes in a gasi un / o prieten/a adevarat/a pentru ca aceste persoane sunt cele mai rare.

9 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Consultăm DEX-ul:
PRIETENÍE, prietenii, s. f. Sentiment de simpatie, de stimă, de respect, de atașament reciproc care leagă două persoane; legătură care se stabilește între persoane, pe baza acestor sentimente; amiciție, prieteșug. ♦ Atitudine plină de bunăvoință, prietenoasă față de cineva. ♦ Legătură între grupuri sociale, între popoare, între țări bazată pe aspirații, năzuințe, interese comune. [Pr.: pri-e-. – Var.: (reg.) prietiníe s. f.] – Prieten + suf. -ie.
PRIETENÍE ~i f. 1) Sentiment, de obicei durabil, propriu relațiilor dintre prieteni; amiciție. 2) Legătură de colaborare bazată pe comunitatea de interese și de aspirații. ~a dintre țările lumii. [Sil. pri-e-] /prieten + suf. ~ie.
Sursa: http://dexonline.ro/definitie/prietenie.
Baftă!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Cel neprihănit arată prietenului său calea cea bună, dar calea celor răi îi duce în rătăcire.
Proverbe 12:26

Nu te împrieteni cu omul mânios şi nu te însoţi cu omul iute la mânie,
ca nu cumva să te deprinzi cu cărările lui şi să-ţi ajungă o cursă pentru suflet.
Proverbe 22:24-25
cum poate sta împreună lumina cu întunericul?
2 Corinteni 6:14

Iubiţi-vă unii pe alţii cu o dragoste frăţească. În cinste, fiecare să dea întâietate altuia.
Romani 12:10

Ce voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi la fel.
Luca 6:31

| printesuca1999 a răspuns:

PRIETENÍE, prietenii, s. f. Sentiment de simpatie, de stimă, de respect, de atașament reciproc care leagă două persoane; legătură care se stabilește între persoane, pe baza acestor sentimente; amiciție, prieteșug. ♦ Atitudine plină de bunăvoință, prietenoasă față de cineva. ♦ Legătură între grupuri sociale, între popoare, între țări bazată pe aspirații, năzuințe, interese comune. [Pr.: pri-e-. – Var.: (reg.) prietiníe s. f.] – Prieten + suf. -ie.

http://dexonline.ro/definitie/prietenie (sper ca te-am ajutat funda plsss♥♥♥)

| GusWaters a răspuns:

Bullcrap adolescentin pentru a justifica anumite actiuni sau favoruri, in lipsa unor scuze, si o metoda mediocra de a te baga pe sub pielea oamenilor.Am zis!

| BlackFuneral a răspuns (pentru GusWaters):

Frate esti straight face.
am pus intrebarea asta doar pentru ca imi trebuie la dirigentie.

| GusWaters a răspuns (pentru BlackFuneral):

Ce,sunt prea rece? Prea distant? Toate actiunile astea siropoase sau idioate ale oamenilor au nevoie de o justificare,si asta este ori prietenia si importanta acesteia, fie dragostea, dupa caz.Ar merge sa spui asta la dirigentie, sincer iti zic, desi ar trebui sa ai deja o parere proprie asupra bullshit-ului numit prietenie.Mai bine sa le zici tovarasi in loc de prieteni, ca deja suna utopic notiunea.

| BlackFuneral a răspuns (pentru GusWaters):

Prea rece? prea distant? nu am nevoie de atentia ta.straight face
e doar o simpla intrebare.
te rog sa ma scutesti nu am chef de cearta.

| BlackFuneral a răspuns:

Fratilor eu nu vruiam sa luati dupa DEX
vruiam sa imi spuneti voi ce inseamna cu cuvintele voastrestraight face|
printesuca1999 nu m-ai ajutatstraight face

| rockon14 a răspuns:

Buei poti cauta in DEX happy