| BATTLEGROUND a întrebat:

Hei TPU

ati vazut acele exoschelete construite de americani care confera putere soldatilor sa poata cara chestii grele?

credeti ca peste vreo 50 de ani sa zicem toti soldatii de pe mapamond vor dispune de asa ceva?

credeti ca e chiar asa utila cum se spune pe front?

asta ar insemna ca si un copil de 14 ani fara pic de abilitati si forta fizica ar fi mai eficient purtand chestia aia decat un soldat puternic! nu? voi ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Chiar am vazut si eu asta, pai cred ca ar fi posibil, dar doar in anumite conditii, asa e ca poti ridica chestii, ma rog, practic nu ridici nimic, acel schelet o face, dar pentru a fi folosit de soldati ar trebui sa fie foarte usor, iar cu chestia aia pe tine nu poti fugi, nici sa mergi repede macar, si nici nu stim ce rezistena are la socuri si cat de repede se strica, sau la cat timp are nevoie de alimentare, mai pe scurt e drum lung pana acolo. In plus dupa parerea mea nu cred ca mecanica ar fi eficienta pentru un astfel de schelet, cred ca aici ai trebui sa intervina nanotehnologia, inca suntem la inceput cu asta dar asta ar fi cheia, prin nanotehnologie ar fi capabili sa creeze un schelet robotic suficient de usor pentru a putea alerga cu el pe tine, practic sa nu il simti, pentru ca altcumva nu ai cum sa il iei in lupta cu tine, ma rog, e drum lung dar ar fi realizabil privind la avansarea tehnologiei in zilele noastre. In plus cred ca nu doar pentru lupta, un asemenea schelet ar putea ajuta de asemnea persoanele cu dizabilitati de miscare.

| BATTLEGROUND explică (pentru MarianWLF):

Nanotehnologia?laughing) cred ca glumesti... chestiile alea sunt actionate de motorase care cu cat sunt mai masive cu atat au mai multa forta! in razboi ai nevoie de ceva rezistent! un om mai zdravan se opune fortei unui motor mai mic de masina ce sa mai vorbim de nanotehnologie laughing nano tehniologia nu e buna pentru a construi chestii puternice si extrem de rezistente! nano tehnologia are rolul ei! insa la chestiile de genu e vorba de motorase (motoare) si alte chestii care actioneaza acel dispozitiv!

| MarianWLF a răspuns (pentru BATTLEGROUND):

Nanotehnologie nu inseamna doar "chestii mici", in viitor din mii de "chestii mici" se vor putea crea lucruri mari, lucruri mai complexe.

| UzOm a răspuns:

Oricum ai noștri nu vor dispune nici peste 2000 de ani.laughing)