| LordBolton a întrebat:

Cum credeti ca au fost construite piramidele? cum mutau blocuri atat de grele in antichitate?

31 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Piramidele ca piramidele, hai ca la alea le mai gasiti motiv cu scripeti, cu sute de oameni care trag cu franghii piatra pe trunchiuri de copac etc...dar sa-mi spuneti cum se taia o piatra dura de 131 tone cu o precizie chirurgicala, apoi adusa la 3500 de metri altitudine si totul acum 17.000 de ani - Puma Punku

| Messerschmitt a răspuns (pentru Dreamer):

O faceau cu aceeasi tehnologie care s-a folosit si la Tiahuanacowinking

| RAY a răspuns:

Desigur ca chestia asta naste multe intrebari daca ar fi sa luam toate ipoteze fie ele sf sau stiintifice se observa ca cele sf incurca mai mult treaba,au calatorit aia milioane de ani lumina ca sa mute niste pietre si de ce?
si multe alte intrebari cum au aparut ei,cum au evoluat,de ce ei puteau evolua si noi nu, in ipoteze de asta e foarte simplu de pacalit lumea se da un exemplu de mister care nu stim raspunsul sau ei nu vor sa il spuna si inventeaza o explicatie supranaturala sau extraterestra, egipteni aveau la dispozitie toata viata faraonului in plus s-a observat ca furat pietre de alti faraoni ca sa termine piramida, in timp se poate, 10 ani =3650 de zile, in fiecare zi sa faci ceva si tot ce vede

| relian a răspuns:

Nu mutau nimic, pur si simplu le fabricau la locul faptei.Tu acasa ai granit pe jos? Ai marmura si faianta etc? Ei cele mai multe din rocile astea sint turnate, asta daca nu stiai.Deci egiptenii asta au facut au turnat acele blocuri de piatra.Cimentul se cunoaste de dinaintea egiptenilor de pe vremea sumerienilor sau poate chiar mai dinainte, ca urmare nu vad ce era atit de dificil sa faci ceva cofraje si sa torni compozitia aia.Lasai la uscat, dupa care peste turnai alt bloc si asa mai departe.Simplu si efficient.Ei nu stateau sa se complice sa care blocuri de piatra de mai stiu eu unde mai ales ca nu erau prin apropiere munti de unde sa le poata lua.Asa nisip aveau din belsug si apa la fel, le trebuia doar ceva oameni cit sa poata turna cit mai rapid un bloc de piatra cam de 2 tone sau 4 cit are cel mai mare bloc de piatra de la piramide.Deci nu mutau nimic, nu taiau nimic.O sa spui de unde stiau aia pe atunci sa toarne roci? Atunci te intreb si eu de unde stiau aia pe atunci si chiar mai devreme de egipeni sa faca armuri si sabii care pur si simplu nu se rupeau sau zgaraiau macar? Ai auzit de sabiile de damasc, sau de sabiile samurailor? Ei poate ca nici acum noi nu putem fabrica o asa sabie, dar aia o faceau sinca f simplu si rapid.Deci se putea pentru ca pe atunci metalurgia ajunsese la apogeu, asa poate si contructiile sau turnarea de roci.Deci nu are de ce sa ne mire chestia asta.ce se arata la TV este sa isi faca aia emisiuni si ca omul mereu cauta sa complice lucrurile cind ele sint f simple.Cam asa sta situatia.Intrebrea sa mai pus si eu ramin la aceasta teorie, care de fapt se poate si demonstra practic.Fiecare om are acasa sau a vazut granit si alte roci turnate, sau daca a vazut probabil ei nu stiu ca sint turnate.Bine ca sint si roci naturale alea de le pun unia prin bucatarii bla bla, dar sint scumpe.Insa de turnat se toarna roci sinca la balamuc.Si daca turnam roci acum aia de ce n-ar fi facut-o? E mai usor sa cari sa tai ditai roca decit sa o torni? Apoi rocile din piramide sa demonstrat cas turnate nu naturale, insa se tot insista pe chestia enigmatica ca atrage turistii.Totul tine de bani si la Tv si in egipt si asa mai departe.

| Messerschmitt a răspuns (pentru relian):

Mosule, arata-mi cum "se toarna granitul" si-l mananc, futu-i mama lui de granit laughing

| relian a răspuns (pentru Messerschmitt):

Nu stiu sa iti spun cum, dar am pe cineva care cu asta se ocupa pune marmura, granit si alte roci, si merge de le cumpara si scrie pe ele care sint natural si care sint turnate.Acele placi de se pun pe jos ai vazut? Ei alea sint toate identice, toate la fel cumperi vagoane, ei alea tipul asta spune ca sint turnate.Plus alte placi chiar si mari care se pun care pe unde bucatarie baruri bla bla.Alea turnate zice asta ca sint ieftine, iar astea natural care se pun la bucatarie, la ghiuvete sint natural si ceva mai scumpe.Plus de asta am citit acum ceva luni in urma o stire in care un cercetator a aratat ce eu am spus aici, adica il sustin pe acel tip, care se pare este foarte cunoscut bla bla.A luat chia probe din acele roci, a facut teste si a demonstrat ca sint roci turnate.Si daca vrei si tu sa faci un test cauta nu stiu sigur cu ce se face dar exista un aparat cu ceva ultrasunete sau nu mai stiu pe ce baza si ala iti spune sigur ce piatra este.O piatra naturala atunci cind actionezi asupra ei cu ceva sunete zic aia care se pricep reflecta inapoi acele sunete, pe cind o piatra turnata le absoarbe pe toate.In anii 70 americanii impreuna cu egiptenii incercau sa gaseasca camera secrete in genul asta si au constat cu uimire ca piramida absorbea orice sunet emis sau cu ce testau ei.Pe atunci nu se prea stia mare chestier despre asta, insa un tip foarte destept astazi le-a aratat si explicat ceea ce ei atunci sau pentru ei era un mister.In plus de asta in acele bucati de roca desprinse de tipul asta, spun si eu ce el povestea sau a scris in reviste de specialitate, deci a gasit in bucatile de roca luate din piramide par uman.Sa numi spui cumva ca oamenii au ajns prin magma cea format acele roci. Apoi tipul a mai aratat ca o piatra naturala are mult mai multe goluri comparative cu o roca turnata.Si asta din ce spunea o stiu toti cei care se ocupa cu roci.Acum daca ala vorbea povesti nu stiu, dar odata ce ai acces la piramide sa poti lua probe eu zic ca tipul e cineva.Ce imi pare rau este ca nu am retinut sau sa pun la favorite acel link unde am citit. Oricum era o stire. Daca vrei sa stii cum se toarna roci poti intreba pe cei care l. ucreaza la fabiricile unde se fac astea.Acolo unde se toarna faianta si alte roci.Si daca cumva granitul se torna nu te vad asa de bine cind o sa te apuci de mincat.E cam dur nu stiu cum o sa stai cu dantura.In plus de asta eu am intrebat la magazine unde au granit de pus pe jos, deci nu pentru bucatarie placi din alea mari si au zis ca sint turnate.De acolo stiu plus ca am un amic care cu asta se ocupa zi de zi si am si citit acel articol cu cercetatorul despre care am spus.O sa vorbesc cu tipul asta de lucre zi dxe zi si o sa revin si iti spun exac ce si cum.

| relian a răspuns:

Cauta despre Prof. Dr. Joseph Davidovits si Edwart Zeller ce au spus ei referitor la piramide.Profesorul a scris si o carte pe care o poti cumpara, acolo ai detalii balamuc despre roci naturale turnate si multe chestii legate de piramide.

| Lizzu a răspuns:

Alienii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Http://www.youtube.com/watch?v=ggg--f6g-v0 :))

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing mersi

| relian a răspuns (pentru Lizzu):

Walter-Jorg Langbein vorbeşte în cartea "Înainte de potop" de o stelă străveche de circa 2300 de ani, acoperită cu hieroglife. O parte a textului descrie producerea de piatră artificială, de beton. Mixtura ar fi fost transmisă de zeul Hnum: ea este alcătuită din circa 29 de substanţe şi ar fi fost comunicată în vis faraonului Djoser.Profesorul Dr. Joseph Davidovits a cercetat probe de piatră luate din piramida lui Keops. La microscop a descoperit acolo mai multe fire de păr. A mai constatat că pentru a fi bucăţi naturale de piatră, ele conţin prea puţină apă. A dedus de aici că piramida lui Keops este ridicată din piatră turnată artificial. Edward Zeller, un alt cercetător al piramidelor, a cercetat şi el probe de zidărie luate din piramida lui Keops. El a descopcrit că în piatră există numeroase balonaşe minuscule de aer, asemănătoare cu cele ce trebuie să se găsească în piatra artificială, adică în beton.Un alt indiciu în acest sens este oferit de rezultatele cercetărilor tăcute de oamenii de ştiinţă de la Standfort Research Institute din California, SUA şi de cei de la Universitatea Ain-sham din Cairo în 1974. Au vrut atunci să caute încăperi şi coridoare secrete, de aceea în corpul piramidei au fost propagate unde cu o frecvenţă ridicată. Pe baza reflexiei undelor s-au obţinut indicii despre unele coridoare sau încăperi secrete, necunoscute până atunci. Dar undele de frecvenţă înaltă au fost înghiţite de piramidă, astfel că nu au fost posibile măsurători normale. Era o constatare ce nu ar fi fost posibilă în cazul pietrei naturale, dar foarte normală la un material de construcţie fabricat.

Asta am luat de la romani ce au comentat articolul original.Dar daca esti curios poti cauta pe google despre profesorul care a studiat piramidele si o sa vezi ca a scris si o carte in care explica cam cum s-ar fi construit.Acolo da si detalii despre roci naturale despre turnate si explica multe alte chestii.Acum ca o fi adevarta teoria lui nu putem sa spunem cu siguranta da.Insa este mai aproape de adevar decit sa spunem ca Dzeu a facut-o sau extraterestrii sau mai stiu eu ce alte povesti.Noi exact cum am spus complicam lucrurile in loc sa acceptam varianta mai usoara mai simpla.Am spus ca voi reveni daca gasesc cine facuse testele si teoria si uite restul daca esti curios de mai mult cauti ca ai numele autorului si citesti in engleza sa nu spui ca e luat de la romani si ca romanii spun basme.

| ErrorFound a răspuns:

Teorii:
-Cu scripeti, pante, tarie si multi sclavi.
-Cu ajutor de sus(extraterestrii).
Ceva nou:
Stii ca invelisul(care acum nu mai e) de marmura/granit era foarte bun izolator electric? Si varful de aur putea actiona ca un transmitator wireless si datorita unor racordari la Nil(prin subteran) se banuieste ca genera curent?(este doar o teorie a altui savant desigur... Oricum, este foarte interesant si nu se poate verifica datorita multor evenimente: vechimea, invadatorii, conducatorii fara pic de respect...)

| LordBolton explică (pentru ErrorFound):

Chiar da caau fost deteriorate in timp au fost gandite sa reziste mii de ani

| ErrorFound a răspuns (pentru LordBolton):

Pai au rezistat mii de ani. Marea Piramida are in jur de 6000 de ani.

| Scarbo a răspuns:

Am vazut pe dyscovery world ca le mutau cu ajutorul unor barci, era ceva legat de anotimpuri, de refluxul nilului.

| Mikhtarian a răspuns:

Munca,acolo toata lumea muncea.
Prin puterea fizicii, probabil se gandeau bine, aveau o idee fixa, si asa se construia.
E de apreciat omenirea.

| Gabitzu246 a răspuns:

Oamenii de atuncea nu aveau cunostintele si tehnologia necesara construirii acestora, o teorie ar fi ca o civilizatie extraterestra sa fi construit acele piramide,(dar repet aceasta este foar o teorie) in orice caz s-au facut cercetari serioase si s-a descoperit ca in niciun caz nu au facut oamenii piramidele.

| ceaiuldetei a răspuns:

Cu bușteni.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Marghioalaa):

Basme.

| Marghioalaa a răspuns (pentru Mădă0611):

Atunci spune-ne tu cumbig grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru Marghioalaa):

N-am zis ca stiu cum, nici nu m-a interesat, dar e putin probabil, asa vreo 0, 0001% sa fi fost extraterestri pe aici, plus ca e foarte ciudat ca acel "extraterestru" e cam... uman.

| Ajutatorool a răspuns:

Cu sanii de lemn si nisip.

| CISCO a răspuns:

Stii ca invelisul(care acum nu mai e) de marmura/granit era foarte bun izolator electric? Si varful de aur putea actiona ca un transmitator wireless si datorita unor racordari la Nil(prin subteran) se banuieste ca genera curent?(este doar o teorie a altui savant desigur... Oricum, este foarte interesant si nu se poate verifica datorita multor evenimente: vechimea, invadatorii, conducatorii fara pic de respect...)
RELIAN sincer sa fiu am citit toate comentariile dar comentariul tau este 100% cel original va intreb eu pe voi acum de ce dupa 24 de ani de la revolutie avem tot 300 milionari in euro si au vile cu piscina si masini de zici ca sunt ozn, ferari, bentlei, lamborghini care costa cat 15 apartamente cu 3 camere numai masinile lor de ce un zugrav sau un zidar castiga 1000 lei noi si munceste 12 ore pe zi de-i sar capacele si crede-ma are 12 clase nu e analfabet iar un fotbalist castiga 1 milion de euro pe sezon an si ce morti lui face da cu piciorul in mingie atat si e si respectat, asa ca lumea a fost si va fi tot timpul saraci si bogati care cei saraci nu avem voie sa spunem adevarul extraordinar nu avem voie, piramidele nu sunt facute de extraterestriiiiiii nu e fals, atata timp cat faraoni ereau ca niste zei milionari cumparau oameni si deveneau sclavi deci puteau face cu acei oameni orice, ceausescu a facut casa poporului cu puscariasiiiiiiii su pe multi iau omorat acolo la locul munciiiiiii si asta basta la canal dunare marea neagra au fost omorati sute de oamenii bhaaaaaaa eu nu inteleg de ce in acest secol voi tot credetii in extraterestrii daca tot vreti sa aflati cu adevarat cine sunt extraterestrii da e scrieti pe google 'VRIL' &''VIMANAS' este simplu sa intelegeti ca oameni bogatii milionari planetei vor sa ne spele creierul sa ne transforme in cobai cititi despre cum ne vor extermina cu;; CHEMTRAIL'' cum bem apa cu;; FLOR'' FLORUL DEZVOLTA BOALA DE OASE DEVI SENSIBIL, de ce am ajuns in secolul 21 deunde atata tehnologie la varsta pamantului care are 4 miliarde de ani vezi doamne acum sa inventat si aceasta arma haarp uite link http://www.google.ro/......tp?/search draga cititorule afla ca aceste piramide ereau centrale nucleare care tot un fel de haarp ereau si controlau globul si sau jucat atat de bine cu metoda ca au exterminat cateva natii de oamenii iar sincer in acest secol se va repeta metoda lejer, va spun nu este greu ce au facut sclavii din israel si ca a venit nenea moise si ia salvat din sclavie neeeeeeee pe munte sus unde s-a dus nea moise deja al asteptau acolo cu tehnologia au facut repede 2 placi din piatra si au scris cele 10 porunsi care au considerat ei ca omul de rand trebuie sa le respecte ca cei bogatii va spun eu ca ei nu respecta nimic si pe urma moise a vorbit la telefon ca moise avea telefon Samsung galaxy s3 http://www.google.ro/......tp?/search si prieteni lui nea moise aveau o nava spatiala care devenea invizibila sti si au despartit marea rosieee heheeeee uite aici metoda http://www.youtube.com/watch?v=XZqIZqDh1ns&feature=player_embedded... flux si refluxx acum nu stiu cand au trecut marea, seara sau ziua.

| Satanique a răspuns:

Cu ajutorul scripetilor si al pantelor. Greutatea se descompune in alte forte si astfel sunt mai usor de mutat.

| ChrisNemo a răspuns:

Tehnologie extraterestra

| DoarUca a răspuns:

Asta face parte din mistere lumi, uni zic ca extraterestri au ajutat la construirea acestor piramide alti vin cu explicati stintifice, totusi nu blocurile grele ar trebui sa ne aduca semne de intrebare ci cum au reusit oameni de acum mii de ani sa formeze din nisim astfel de forme uriase, fara ciment sau alte materiale de constructii, cum au reusit sa faca acele bucatio sa stea perfect in aceasta forma fara sa cada, oricum opinile sunt multe si eu cred ca niciodata nu se va gasi adevarata explicatie a acestul mister happy

| alinaliliana76 a răspuns:

Interesante informatii si despre Puma Punku.

https://www.curiozitatistiinta.ro/......de-piatra/

| SoulFreeze1 a răspuns:

Uriasii si dinozaurii happy.
PS: serios, oricum cei din antichitate erau mai inteligenti.

| Nrby a răspuns:

Le-au mutat cu multa grija si munca. exista chiar un experiment cu o piramida mica la scara construita de o mana de oameni cu tehnicile perioadei in doar cativa ani, daca extrapolezi forta de munca si timpul calcului ar iesi fara probleme