| BATTLEGROUND a întrebat:

Hei TPU

un robot indiferent de cat de performant va ajunge in viitor. va putea vreodata sa aiba constiinta? parerea mea este ca constiinta este ceea ce ne defineste pe noi oamenii de roboti si asta nu va putea fi niciodata redata de sisteme tehnologice! constiinta este insusi viata... niciodata nu am crezut in suflet si in acea,, chestie magica care ne da viata,, insa un robot in viitor indiferent de cat de mult va evolua tehnologia si cat de mult vor semana acestia cu oamenii si poate ca cu totul ca vor fi mai inteligenti si mai eficienti decat noi nu vor avea niciodata acel ceva pe care chiar nu stiu cum sa il definesc si cum sa il explic sad Acel ceva cu care este inzestrata o fiinta vie, acel ceva ce face diferenta intre o fiinta vie si ceva ce nu este nascut si creat de,, mama natura,,... ei niciodata nu vor avea viata! oricat de performant va fi un pc toate actiunile sale indiferent de cat de corecte si exacte vor fi robotul respectiv nu va fi constient de ele pentru ca pur si simplu nu traieste! nu stiu daca ati inteles ce am vrut sa zic? e o chestie pe care nu o prea pot explica, daramite prin scris :p

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ai face bine sa citesti un pic de Asimov inainte sa vii cu afirmatii de-astea de clasa a doua...

| Userrr a răspuns:

Intr-un fel te inteleg si iti dau dreptate, pana la urma cat de performant ar fi, tot de om este facut.Omul a dat nastere tehnologiei, nu tehnologia omului.Si sincer mi se pare o prostie toata treaba asta cu robotii.

| RAY a răspuns:

Robotul ce e? un robot e compus din patea hadrware partea fizica si partea software partea interna, e partea software e programata sa faca x say y, multe chesti le avem si noi programate
1 supravetuirea
2 reproducerea
3 activitatea sociala de grup
multe chesti, deci suntem roboti programati genetic de natura, daca vezi o blonda dezbracata frumoasa nu poti lua decizia de a nu intra in erectie, daca ti foame la fel, sete etc deci pana la urma si noi suntem programati de natura eu spun ca multe decizi sunt tot din programul evolutie prin selectie naturala

| Saibot95 a răspuns:

Am văzut o emisiune foarte interesanta.Au reușit sa îi implementeze unui robot idea de"bine și rău. Sa dezvolt:acestui robot i-au fost puse pe rand în în faţa"ochilor" pe rand doua obiecte de culori diferite.La culoarea roșie, de exemplu, era lovit peste senzori cu un creion, la culoarea albastra era doar "atins" pe senzori.A fost lăsat 5 minute singur după care i-au pus din nou obiectele în faţa"ochilor ".La culoarea roșie, robotul a dat înapoi de ffiecare data iar la culoarea albastra acesta a reacționat pozitiv, apropiindu-se și luând în cleștii metalici obiectul. Deci de aici pana la conștiința nu mai e mult.

| BATTLEGROUND explică (pentru Saibot95):

Da stiu ce zici. dar pur si simplu asa a fost programat sa reactioneze si sa invere din greseli sa zicem asa, dar totusi tu nu ai inteles ceea ce am vrut sa spun eu! nu ai inteles la ce m-am referit eu cand am spus VIATA ( in sensul propriu al cuvantului ) si daca maine un robot va fi capabil sa aiba,, sentimente,, si va fi atat de bine programat incat ar fi aproape 100% ca un om sau poate mai mult de atat... El nu va avea VIATAA! de fapt lasa-o balta ca nu intelegeti niciunul la ce ma refer :p nu stiu ce naiba... lasa

| Saibot95 a răspuns:

Tu la 2 ani dacă ai făcut o boacăna și ai tai te-au certat a doua sau a treia oara sigur nu ai mai făcut. gândește-te la robotul ăsta ca la un copil de 2 ani.e la început.pe parcurs tind sa cred ca se va dezvolta.și cu asta sunt sigur ca vor apărea întrebări de genu"ce sunt eu? ce rost am eu".sau poate greșesc.

| RahtonKaKe a răspuns:

Constiinta e ce ne-a dat Dumnezeu noua, oamenilor. E singurul lucru care ne diferentiaza de animale(in afara de aspect), deci si de roboti. Prin urmare, nu, un robot nu poate avea constiinta