| anonim_4396 a întrebat:

Hello. Anul acesta voi sustine lucrarea de licenta si ar cam fi momentul sa-mi aleg o tema si sunt in pana de idei. In mare ma axez pe psihologia personalitatii sau cognitive. Daca aveti ceva idei, mici, mari, macar sa am o baza sau o idee pe care sa o dezvolt pe parcurs. Multumesc happy

1 răspuns:
| PhaseMorphXR a răspuns:

Presupun ca esti la facultatea de psihologie (ma insel?). Depinde in fond si cat de mult esti dispusa sa lucrezi. Daca vrei sa scapi mai ieftin poti intra in Psihologia muncii (formarea in diferite domenii, comunicarea, recompensa, stresul in munca, etc.), psihologia judiciara (comportament simulat, interogare, tipare de infractori etc.), psihologia dezvoltarii sau a adolescentului (etape, probleme, studii ale diversilor cercetatori, de pilda Piaget, etc.), comportamentul toxicomanic la adolescenti, s.a.m.d.

Insa daca esti mai hardcore si-ti place la nebunie munca poti opta pentru teme de gen: Abordari neurostiintifice in psihopatologie (de orice fel), Psihologia intre Neurobiologie si psihanaliza Jungiana, suportul neurobiologic al comportamentului/cognitiei, tulburari de memorie si cognitie in psihopatologia varstei a 3 a, componenta psihoterapeutica in psihiatrie si farmacoterapia, areale de varf ale neurostiintelor/stiintelor cognitive - neuropsihofarmacologia, CBT ul (in tratarea Anxietaii si a Depresiei clinice de exemplu), Psihologie si moralitate - abordari culturale, Neurobiologia somnului + etape. s.a.m.d.