| stefannnnn222 a întrebat:

Cum e cu alegerea temei pentru licenta? Nu inteleg un lucru: daca eu intru anul 1, semestrul 1 profesorii din semestrul 1 vor expune temele pentru licenta si noi, daca vrem, ne alegem una dintre ele?
Dar daca eu vreau sa imi aleg o tema de licenta de la o materie studiata in semestrul 2 sau in anul 2 va trebuie sa astept pana cand studiez aceea materie si profesorul isi va expune temele si noi alegem?
Mi se pare aiurea, caci eu poate vreau sa imi aleg tema de licenta de la o materie care se face in anul 2, semestrul 2 si va fi prea tarziu, caci nu vreau sa las lucrarea de licenta sa o fac in anul 3.
Sau temele pentru licenta se vor afisa la inceput la toate disciplinele studiate si cele care vor urma in anii urmatori?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să îți alegi tema când vrei.

| Sn4k3 a răspuns:

Poti sa iti alegi ce tema vrei, atat timp cat se potriveste profilului tau. O poti alege cand vrei, o poti schimba, nici nu trebuie neaparat sa fie ceva de pe lista. Acolo sunt doar idei, nu toate temele disponibile. Poti discuta toate astea cu un profesor, pe domeniul respectiv, pe care poate il vei si alege ca profesor coordonator.

| Lioana a răspuns:

Tema de licență se alege de obicei in ultimul an de studiu. Asta nu te oprește sa o alegi mai repede daca vrei. In primul rand trebuie sa alegi materia din care sa-ti faci lucrarea. Apoi vorbești cu profesorul respectiv si spui ca vrei sa faci lucrarea de diploma la materia lui iar el iti va da o lista cu propuneri de subiecte. Tu poti sa alegi un subiect din lista sau sa-i propui tu un alt subiect care iti place tie.

| ReddY25 a răspuns:

Cum stii tu

| MorcovMajestic a răspuns:

Iti alegi singura tema profii doar va dau idei

| stefannnnn222 explică (pentru MorcovMajestic):

Ok. Deci pot alege ce tema imi trece mie prin cap? Adica, orice subiect, legat de o anume materie? Am crezut ca sunt niste teme stricte si pe acelea le alegi.

| Momentan a răspuns:

Dar ce facultate faci de te stresează din primul an cu licența?