| Aldebaran a întrebat:

Hello! Sunt pasionat de astronomie si imi doresc de mult timp un telescop. Intentionez sa imi cumpar unul dar nu stiu ce date tehnice trebuie sa urmaresc. As vrea sa discut in principal cu cineva care are sau a avut un telescop... sau cu cineva care cunoaste domeniul cat de cat. Multumesc!

5 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Eu am un telescop, dar nu prea am timp sa ma joc cu el. Nu te astepta sa vezi tu lucruri marunte, iti mareste cat de cat (50X de ex.), pana cand vezi, de pilda, o anume planeta sau stea. Am vazut si o centura (cum are saturnul) dar nu stiu daca era sau nu Saturn. De asemenea m-au impresionat culorile unor stele...
Dar, trebuie sa ai cer senin si sa nu uiti ca ai putin timp la dispozitie. Universul e intr-o continua dinamica, astfel ca planetele se deplaseaza si ai fixat cu greu pe una, o vezi si, imediat, se misca intr-o directie...
Nu stiu despre detaliile tehnice... Chiar nu stiu.

| georgesur a răspuns:

Aldebaran,un sfat este sa incerci sa-ti iei din State, sunt mult mai ieftine.Pentru o idee intra aici:
Telescopes and Accessories
http://www.adorama.com/......atalog.tpl
Uite un exemplu de instrument:
Celestron Astromaster 76mm, 3", EQ Newtonian Reflector Telescope, 700mm f/9 Focal Length with German Equatorial Mount $123
http://www.adorama.com/CNAM76EQ.html
Frumoasa pasiune, mult, mult succes!

| StupidANDContagious a răspuns:

Îţi recomand să citeşti nişte materiale despre telescoape, observaţii, astrofoto, noţiunile de bază. Altfel vei tot oscila între cutare şi cutare instrument, dacă e bun sau nu. Toate instrumentele de la un anumit nivel sunt bune, pentru scopul în care au fost facute, cu plusurile şi minusurile lor.
Poţi începe cu lectura de aici: http://www.skywatcher.ro/educatie.htm

| Aldebaran explică:

Multumesc, multumesc! Voi lua in considerare toate raspunsurile!

| atoatestiitoarea a răspuns:

Spaima _ zmeilor at yahoo punct com