| AnMa a întrebat:

Ce specificatii tehnice trebuie sa stiu atunci cand imi cumpar un calculator?

9 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

-În primul rând să aibă un procesor bun. Cel puțin un Intel Core 2 Duo, sau un AMD Athlon II triple core.
-Apoi să aibă cel puțin 4 GB RAM.
-Pentru jocuri e nevoie de o placă video dedicată. Cel puțin nVidia GeForce GT 610 de 1 GB sau ATI/AMD Radeon HD 6000+ de 1 GB.
-Și un hard disk de 500 GB.

Acestea ar fi cerințele pentru un calculator pentru prezent, dar unul bun e de vreo 3 ori mai bun. În principal, dacă costă cel puțin 1500 lei atunci e bun.

Te poți uita pe http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php.Scrii modelul procesorului (sau plăcii video) și vezi ce rating are.

Pentru ce îți trebuie calculatorul? Jocuri, programe, sau de toate?

| AnMa explică (pentru SonicAndrei):

De toate. dar eu momentan nu vreau sa imi cumpar un PC nou, doar vreau sa invat mai multe lucruri din acest domeniu, pentru ca ma pasioneaza tehnologia

| SonicAndrei a răspuns (pentru AnMa):

OK, totuși, iată o unitate bună :

http://www.altex.ro/......-630-linux

Pe ăsta îl am și eu (de fapt, nu e exact același calculator) și e foarte bun. Merge orice joc inventat până acum cel puțin pe Mediu, iar cu programele nu am treabă. Totuși, mai bine îți faci un calculator din bucăți de la Inted ca să eviți adaosul comercial :

PROCESOR: AMD FX-6300 cu 6 nuclee (prețul asemănător unui i3, dar e mai bun).
MEMORIE: 8 GB
PLACA VIDEO: AMD Radeon HD 7750 de 2 GB
HDD: 1 TB

Dacă nu ești din Cluj mai este PCgarage și altele.

| AnMa explică (pentru SonicAndrei):

Eu doresc sa imi achizitionez un laptop pentru ca am nevoie de el la scoala. stiu ca pentru gaming un calculator cu unitate este mai recomandat si mai bun, dar in materie de laptop-uri ce imi poti recomanda?

| SonicAndrei a răspuns:

Acesta e un laptop bun pentru orice:
http://www.altex.ro/......3-free-dos

Desigur, dacă ai bani ia un Sony Vaio.

| firstboy a răspuns:

Daca este un Sony vayo este ceva de calitate, eu il am de 2 ani si este singurul care atunci cand se sterge windowsul, il poate readuce inpoi singur din bios cu f3, e super tare, un laptop pentru o viata.
iar ca antivirus clar eset. laughing
ai sa vezi, uita-te la caracteristicile lui ca sa vezi ce inseamna calitatea.

Răspuns utilizator avertizat
| John1973 a răspuns:

Procesor,placa video, memorie ram http://bit.ly/1xtaxqr

| Grigore666 a răspuns:

Ce memorie RAM și câți gb are ce procesor are hard disk-ul specificațiile și trebuie sa fie cu marcă renumintă nu o chinezăraie.