| Akuryo a întrebat:

Help! Am nevoie de ajutor la psiho.

Imi trebuiesc niste deosebiri[nu de pe net] intre senzatii, perceptii si reprezentari.

2 răspunsuri:
| DanAmarandei a răspuns:

Senzatia reprezinta imresionarea/excitarea unor receptori ai nostri. Perceptia reprezinta proiectia corticala a senzatiei respective. Adica ce face un procesor la un calculator, realizeaza apasarea unei taste. Apoi avem de-a face cu reprezentarea care inseamna repetarea unei perceptii. percepi ca e frig atunci cand ninge, nu? asta inseamna ca de-a lungul vietii ti-a fost frig atunci cand ningea si ai facut o asociere. succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte de toate, cu tot respectul si amicitia happy :daca vrei sa urmezi studii in psihologie, reactia aici prezenta este o bila neagra. In calitate de viitor psiholog trebuie sa te obisnuiesti sa construiesti puzzluri cu constiintele specifice specializarii tale. In orice caz, fiecare avem dreptul la a doua sansa so...
1 senzatiile= procese psihice cognitive senzoriale, prin care se semnalizeaza separat, in forma unei imagini simple si primare, insusirile concrete ale obictelor si fenomenelor in conditiile actiunii directe a acestora asupra analizatorilor
2Perceptii= procese phisice cognitive senzoriale complexe prin care prin intermediul imaginilor primare sunt semnalizate incusirile concrete ale obiectelor si fenomenelor in conditiile actiunii directe ale acestora asupra analizatorilor
3 reprezentarile= proces psihic cognitiv senzorial se semnalizare in forma unor imagini unitare, dar schematice, a insusirilor concrete si caracteristice ale obiectelor si fenomenelor in absenta actiunii directe a acestora asupra analizatorilor

incearca plecand de la defintii sa tragi primele deosebiri.

Ca sa te ajuti poti consulta un manual de psichologie, in cazul in care nu reusesti, nu ezita sa imi zici.

Cu simpatie
winking