| εмiLч97 a întrebat:

Hey
Am gasit niste intrebari pe un site si nu le inteleg. Ma puteti ajuta?:O3 Intrebarile sunt:
1-De ce este periculos sa observi direct imaginea Soarelui printr-o lentila convergenta?
2-De ce o sticlo lasata mult timp la Soare poate provoca incendii?
3-Doua lentile convergente au distanta focala de 10 cm si respectiv de 5 cm. Care are convergenta mai mare?
Multumeschappy Astept raspunsuri

7 răspunsuri:
| dexro a răspuns:

Raspunsuri:
1- deoarece se arte retina
2- deoarece se incinge si i-a foc
3- cea de 10cm

| Anonymus314 a răspuns:

1.E logic,lentila convergenta inseamna lupa, si, poti sa-ti arzi ochii la fel de bine cum poti arde iarba.
2.Cred ca se infierbanta.
3.cea de 10 cm.

| Afdsa a răspuns:

Hmmm,prin carte/temă/exerciţiu tu înţelegi site?

| SăcsyLlamă a răspuns:

1.Deoarece poate aduce la orbire, sau probleme cu ochii.
2.Deoarece caldura declansata de soare o incinge, si se incinge, pana cauzeaza o explozie.
3.Cea de 10 centimetri.
Funda?

| AaDdYy a răspuns:

1.deoarece pot intensifica lumina soarelui si pot cauza orbirea
2.deoarece focalizeza lumina intr-un singur punct care se incinge si mai departe poate provoca un icendiu.
3.cea de 10 cm cred, nu stiu sg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Notele cand le pui?

| MetalGreetings666 a răspuns:

Stati ca stiu din ce carte sunt cartea de clasa a VIIa editura radical nu stiu exact pagina oricum pana in pag30 daca vreti stiu si de la ce scoala...ma rog nu cont.