| Aly07 a întrebat:

Hey
Am si eu nevoie de ajutor, trebuie sa fac un articol despre matematica, mai exact ar trebui sa facem o poza in natura ( orice din natura ) si sa explicam ce legatura are cu matematica sau daca puteti sa ma ajutati la alta chestie si anume cum se foloseshte matematica in sporturi de exemplu la fotbal sau orice alt sport numai sa ma ajutati.
Sper ca ati inteles ce v'am rugat, multumesc mult celor care ma ajuta happy, astept raspunsurile voaste si va rog sa fiti seriosi am nevoie de ele pana 07.06.2010

Răspuns Câştigător
| ionnelu a răspuns:

Fa un referat despre numarul de aur.
Multi pictori, in special renascentisti folosesc numarul de aur pentru proportiile din picturile lor.
Doar gooagaleste si tu.
p. s. in sculptura e la fel

4 răspunsuri:
| Marcian a răspuns:

Matematica e prezenta in absolut tot. Daca vrei un exemplu interesant gandeste-te la leii ce vaneaza in savana. Leoaica trebuie sa ia un considerare viteza prazii, viteza personala, distanta dintre ea si prada in momentul inceperii urmaririi, sansele de succes in fiecare secunda a urmaririi(in unele intervale sansele cresc iar in altele scad) iar planul se complica si mai mult daca este pusa la cale o ambuscada sau e nevoie de mai multi pradatori pentru a dobora prada.

| karellen a răspuns:

Poti scrie despre o groaza de chestii. daca tot ai zis de fotbal: de ex matematica este esentiala (ca instrument al fizicii) pentru a calcula traiectoria unei mingi lovite sub un anumit unghi si cu o anumita forta.
practic aparatul matematic poate fi folosit in tot ce inseamna realitate.

| Aly07 explică:

Si daca aveti cumva niste poze in legatura cu explicatria data de voi m'ar ajuta mult, multumesc happy.

| mihaitza93 a răspuns:

Poti explica proportiile intr-o pictura sau sculptura, caci se spune ca frumusetea nu este decit proportii, proportiile nu sint decit numere iar numerele nu sint decit matematica... succes la articol