| Tymmi a întrebat:

Am o intrebare, in cate dimensiuni vede omul?happy Fundita

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Tymmi!
Hai sa o luam logic si folosind exemple simple. Gandeste-te la filme, benzi desenate:
- 2D -> benzile desenate
Daca am vedea 2D, ar insemna ca am vedea exact cum sunt oamenii desenati pe hartie. Doar conturul, nu si forma.
- 3D -> sunt acele filme care par sa iasa din ecran. Omul vede in 3 dimensiuni. Gandeste la un grafic: are coordonate carteziene: abscisa, ordonata si o cota. In definitie taraneasca, omul vede: lungime(inaltime), latime(grasime; cat de lat e omulhappy ) si grosime(de ex. cat de gros e bratul omului).
- de la 4D in sus, in cinematografe incep sa miste sala, sa te ude, sa simti ca si cum ai fi acolo. Deci se leaga si de celalalte simturi, nu numai de vaz.
In concluzie, omul vede in 3D.
Sper ca te-am ajutat. O zi buna!

10 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Iti dai seama, daca si in 3d o ardem...

| FucktheSystem a răspuns:

Ã

| DorelSudoru a răspuns:

| Agnes00 a răspuns:

Oamenii vad tridimensional adica in spatiu, nu in 2 dimensiuni, adica plantongue

| PinkPanther a răspuns:

3 dimensiuni

| Nyghtshadow a răspuns:

3 dimensiuni spatiale si percepe trecerea timpului (se pune ca dimensiune separata), deci 4 in total.

| Biggiesan a răspuns:

Normal vede 3D. Daca e batut in cap s-ar putea sa vada diferit, 2D iar daca a luat niscaiva stupefiante s-ar putea sa vada in mai multe dimensiuni. Sper ca am ajutat.

| FuNdITaPeNtRuMiNe a răspuns:

Pai vede in fata,la stanga si la dreapta, pentru ca in spate nu vede fiindca nu are si acolo ochi doar daca ne intoarcem atunci vedem in spate, sper ca te-am ajutat fundita te rog?:*

| Dosok1 a răspuns:

3... depinde cei cu probleme 4 happy

| 0rock0 a răspuns:

Omul vede 2d