| Elena_Maria_1993 a întrebat:

Hey,TPU! Trec in clasa a 8 a, si as vrea sa stiu care este media de admitere pentru liceul Iulia Hasdeu din Bucuresti la toate disciplinele...de exemplu, la filologie...

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Cred ca nu intelegi cum sta treaba cu admiterea la liceu :
NU exista "medie de admitere" predefinita, adica nu spune nimeni "Daca ai media asta intri acolo, daca nu ai intri dincolo".

Se completeaza niste fise la sfarsitul anului terminal in care scrii unde vrei sa te duci ( profil + liceul ). Poti completa cate licee vrei.

Pe baza mediei de admitere elevii sunt repartizati in felul urmator :
1. Se incepe cu cele mai mari medii din tara ( nota 10 ). Sunt repartizati la prima optiune scrisa pe foaie.
2. Se trece la urmatorii elevi. Daca exista locuri libere la profilul unde vor sa se duca ( prima optiune de pe foaie ) sunt repartizati acolo. Daca nu, sunt repartizati la urmatorul profil unde mai exista locuri.
Si tot asa...

Anul trecut ultimele medii au fost :
Mate-Info : 9.31
Mate-Info (EN) : 9.40
Stiintele Naturii : 9.37
Filologie : 8.97
Filologie (SP) : 6.36
Filologie (EN) : 9.08

Anul acesta nu se stie...nici anul viitor.
Eu estimez ca mediile de intrare vor fi cu 5% mai mici anul acesta, dar ramane de vazut.

Mult succes in clasa a VIII-a, mult succes la admitere si mult succes pe mai departe!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De pe site-ul oficial al liceului poti afla care a fost media de admitere de anul trecut si poate si din alti ani anteriori. Cat o sa fie anul acesta vei afla doar dupa incheierea repartizarii computerizate.

| sierra1 a răspuns:

Cea de anul trecut nu are importanță, anul ăsta contează și nu o știe nimeni (încă)!