| ExXify50 a întrebat:

voua de ce (lucru sau sentimente etc.) va este frica? funda + vot big grin

37 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

De umilinta.

| harciog a răspuns:

Nu-mi este frica decit de faptul ca as putea sa nu mai simt nimic...Viata s-ar pierde acolo si nu as fi decit un mort inainte de moarte.

| shadovv a răspuns:

Imi este frica de mine.

| Inferno a răspuns (pentru shadovv):

Mi-ai citit cumva raspunsul sau este doar o coincidenta?

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Coincidenta... de fapt e impropriu spus, adica daca cineva ne intreaba pe amandoi cat e 2+2 si noi raspundem 4 e ceva ciudat? Nu, pentru ca e logic. Asta e concluzia la care poti ajunge daca analizezi situatia.

| Inferno a răspuns (pentru shadovv):

Doar intrebam, dar daca tot ai prelungit discutia cu o comparatie am sa mai adaug si eu ceva.
Nu cred ca este corect sa comparam aceasta situatie cu un exemplu matematic, matematica este un lucru precis, spre deosebire de aceasta situatie in care avem o gama foarte vasta de factori si constante ce pot modifica rezultatul.

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Cum 2+2=4 este in conformitate cu realitatea aceasta, ati fi frica de tine insuti este tot in conformitate cu realitatea aceasta. E ca o functie. Daca bagi 2+2 obtii 4, daca alegi ca input "de cine iti este frica?" iese ideea de sine.

Nu stiu cine, parca Kierkegaard spunea ca atunci cand mergi pe langa o prapastie iti este frica, dar de tine insuti pentru ca ai libertatea sa te arunci.

| Inferno a răspuns (pentru shadovv):

"...ati fi frica de tine insuti este tot in conformitate cu realitatea aceasta." Este, sigur ca este, dar asta nu inseamna ca este singurul tip de frica asa cum se intelege din ce ai scris mai sus. 2+2 este egal cu patru de fiecaredata si nu exista alt rezultat deci este imposibil sa existe coincidente aici, pe cand frica nu este numai de sine, exista o multitudine de frici, iar cand avem mai multe variante si se intampla sa pice una din ele putem sa vorbim de coincidenta.
In opinia dumneavoastra exista un singur tip de frica, frica de sine?

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

Aaaaa... nu! 2+2=4 dar exista si 1+3=4, etc. Exista multe tipuri de frici dar dupa parerea mea, singura frica tolerata este frica de sine pentru ca aceasta este una metafizica poate chiar ontologica, ce tine de conditia umana si de libertatea absoluta cu care e acesta inzestrat. Ca ti e frica sa mori, sa iesi la tabla la matematica, sa te arunci pe o grenada pentru a salva pe altii... acestea nu sunt scuzabile.

| Inferno a răspuns:

De mine.

| sabin89 a răspuns:

De un razboi in Midle Est.

| Musique a răspuns:

Uneori,chiar și de mine.

| ReadAllAboutMe a răspuns:

De paianjeni.
Cum ar fi asta:
http://www.google.ro/......tp?/imgres

Si de serpi cum ar fi asta:
http://www.google.ro/......tp?/imgres

Tu de ce te temi? :o3

| ExXify50 explică (pentru ReadAllAboutMe):

Eu? hmm thinking pai imi e frica de singuratate(aici ma refer la oameni care sa nu tina la mine si sa ma uite pentru cineva nou si sa ma abandoneze), uneori imi e teama de esec in ceva si in a fii judecat, imi e teama ca oamenii ma mint fara scrupule in fata, imi e teama in a face bine ptc oamenii din ziua din azi iti dau una in cap ptc le faci un bine(unii) bineinteles imi e teama de paienjeni, gandaci adica viietati din astea happy. Cred ca mai sunt dar nu imi vin acum in minte.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

In zilele astea, iti este teama sa mai deschizi si gura in fata turmelor de prosti ce asculta manele.
Imi mai este teama de viitor.Nu,nu de al meu ci de al urmasilor nostri.
Uneori cred ca este mai bine sa te afunzi in propria-ti gandire liber cugetatoare si neconstransa de nici o influenta negativa lasand la o parte trecutul si viitorul, axandu-te pe prezent.
Salut.

| huuu a răspuns:

Mereu mie teama sa nu ma fac de rusine in fata celorlalti.

| DubPhizix a răspuns:

Imi este frica de oameni si de sentimentul ca am ramas fara un aprieten care sa ma inteleaga nu doar sa ne distram

| Notyabusinessm8 a răspuns:

Prostia umana e pentru mine cea mai mare nenorocire. Mi-e teama de ea. E un blestem asupra omenirii de care nu se poate scapa...in niciun fel. Paianjenul poti sa-l omori, la fel si sarpele si alte creaturi, si scapi de ele...insa prostia din lumea asta (ca e multa, zau!) nu o poti nimici.

| OOOLEOOO a răspuns:

De tata.

| dracu14 a răspuns:

Imi e frica de sobolani...

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Minciuna si intunericul(uneori(e foarte sinistru si ingrozitor uneori)sa stii ca nu mint)si paianjenii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tay2012, gandeste-te bine, ai sa traiesti prin copilul tau care o sa duca numele familiei mai departe happy, gandeste-te ca toti murim un psiholog, o sa te simti mult mai bine.
Nu poti trai punandu-ti intrebarea asta care pur si simplu te consuma psihic.
O sa fie bine happy.

| LoveToHate a răspuns:

Mi-e frica de Bau Bau.laughing

| HowdidIgethere a răspuns:

De mine. Nu ma uit in oglinda dupa lasarea serii.

| SkizoMetal a răspuns:

Mie mi-e frică de viespi şi albine. Adică nu de ele. dar mi-e frică să nu fiu înţepată. Ar trebui să vezi cum sar ca arsă când aud un bâzâit pe la ureche. Asta mi se parea cea mai tâmpită chestie de care pot să mă tem, dar e cam singura. laughing

| MaNDwN a răspuns:

Nu pot sa spun ca mi-am gasit o frica big grin dar urasc paianjenii, cand ii vad pac si i-am omorat, si urasc sa fiu stresatwinking nu stiu cat de mult te-am ajutat dar na... big grin

| crazyinlove a răspuns:

De primul ciclu

| decesuntaici a răspuns:

De proşti.

Dar mi-am făcut curaj şi am răspuns.

| freebiker a răspuns:

Imi e frica sa mor ca un simplu om

| 니코 a răspuns:

Mie mi-e frica de viitorul pe care o sal am desii o sa rezolv eu asta ca sa nu mai existe happy

| killeru22 a răspuns:

Dumnezeu

| janeD0oe a răspuns:

Cel mai mult mi-e frica de lucrurile pe care nu le pot controla. am fobie de rozatoare cred ca se pune si asta si mi-e frica de pisici ca nu stii ce gandesc

| tay2012 a răspuns:

Mi-e frica de sentimentul de a pierde o persoana draga.
Mi-e frica de momentul cand voi murii,
tot timpul ma gandesc de ce murim? sau ce se va intampla dupa, ce vom face? se termina totul? uneori plang doar gandindu-ma

| VladStef a răspuns:

Cel mai urat lucru din lume este sa fii mereu tinta unor prejudecati sa fii tratat cu indiferenta sa nu aiba nimeni incredere in tine, sa vrei sa fii util tie si celorlalti dar lumea sa te trateze ca un gunoi, sa nu insemni nimic pentru nimeni; mai bine mori in accident decat o viata searbada

| Parazit93 a răspuns:

De Dragoste, e cel mai nasol lucru ce existawinking

| sergiu_3776 a răspuns:

Mi-e frica de profa de chimie

| AlexutsaShAtat a răspuns:

Pai mie imi este frica de intuneric pentru ca ma uit la tot felul de filme de groaza, dar stiu ca nu este nimic de care sa ma tem si de aceea dorm cu lumina aprinsa noaptea.