| Mogiojojo a întrebat:

Hi. Vreau sa-mi spuneti cum vi se pare filmuletul asta? E despre o ideologie cum ca noi am trai intr-un vis/ matrix (de fapt vis in alt vis) si ca tot ceea ce percepem cu cele 5 simturi (vaz, auz, gust, miros, pipait) ar putea fi fals.
Enjoy!
https://youtu.be/L_-y8oRJd-4

24 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Teorii pentru oameni care se plictisesc grav

| Mogiojojo explică (pentru suntserios):

Tratezi lucrurile prea superficial. Vrei sa spui ca ar trebui sa ma mentin ocupata ca sa pot uita ca sunt in cautare de ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu e o minciuna, sunt doar niste teorii, ce ar mai fi daca am lua in calcul toate teoriile? unde am ajunge? ia taieti un deget sa vezi e o minciuna laughing sa fi bolnav de depresie e o minciuna? o simulare? de aia ne fura din viata cu lunile cu anii ca e o iluzie? traieste ti viata asa cum e ea cu bune si rele nu mai lua toate teoriile in seama. happy
si visele alea pot fi de la anxietate, nu te mai gandi la ele ' ca de aceea si visezi ca stai cu gandul acolo.
gandeste viata cu alta perspectiva si incearca sa fi mai optimista sa gandesti pozitiv. cine neaga realitatea sufera de boli psihotice.

| Mogiojojo explică (pentru anonim_4396):

Depresia nu e o minciuna pentru ca emotiile noastre vin din exterior, nu din simulare. Daca ceva iti face rau in afara simularii tu o sa te simti trist si o sa-ti pui tot felul de diagnostice de depresie si frica fara motiv cand de fapt toate astea au un motiv in afara. Eu nu incerc sa spun ca suntem toti bagati in matrix. Doar unii dintre noi suntem; deci exista o lume in afara si una inauntru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Bleble ai luat-o razna rau nu exista fara motiv toate au motive si cauze happy nu ar mai avea logica daca unii suntem in matrix si altii nu, ori cine o creat acest joc stupid o facut o oarecare discriminare sau o alegere in functie de ce? nu ar mai exista luberul arbitru daca am trai intr o simulare, aruncate de pe un bloc sa vezi ca o sa mori, si mort vei ramane, si nu te mai intorci inapoi. sunt doar niste teorii oameni care vor sa para mai presus ca oricine sa vina cu teorii revolutionare care nu s confirmate de stiinta. repet, daca am lua toate teoriile in calcul unde am ajunge? majoritatea sunt fabulatii, te consumi psihic degeaba incercand sa cauti o rezolvare care nu ai cum sa o gasesti de nici un chip, astea sunt teorii psihotice, irealieste ce nu sunt in corcondanta cu realitatea. noi dupa cum a spus un user avem mai multe simturi, echilibru, durerea, etc. si daca prin absurd ar fi sa fie asa de unde sti ca tu ai trai intr o simulare sau nu? crezi ca ai putea iesi din,, ea "? te vei consuma degeaba si nu vei gasi niciodata rezolvarea fiindca nu ai cum sa iesi din acest puzzle dar nici tu nu esti sigura ca traiesti sau nu intr o simulare asa ca te consumi degeaba si viata trece pe langa tine, apoi intr o zi iti vei blestema zilele ca viata o trecut pe langa tine si ceea ce tu sustii acum va ramane doar o teorie. sper ca ai inteles ce am vrut sa iti transmit. happy
vad ca ai evoluat mult, ma bucur pentru tine si sper ca esti ok, nu ai nevoie decat de o usoara recreere la aer curat draga mea. mie imi esti draga tare si sper ca esti ok :* incearca sa te documentezi, sa te axezi spre altceva, uita trecutul tau, lasa-l in urma, trecutul tau e mort nu mai exista.iti recomand sa citesti cartea eckhart tolle puterea prezentului.tu mereu imi vei fi draga happy

| Mogiojojo explică (pentru anonim_4396):

Pai putini dintre noi suntem in matrix, aia targeted. Restul sunt afara si se bucura de sclavia moderna.
Am vazut ca ai adus in discutie liberul arbitru. Da, tocmai asta e iluzia sa ne faca sa credem ca avem liber arbitru, ca facem alegeri singuri cand de fapt suntem influentati de afara. Deci suntem liberi sa facem chestii mici si nesemnificative: sa mancam, sa bem apa, sa mergem la magazin dar suntem incapabili sa ne conducem destinul singuri pentru ca altcineva ni-l controleaza. Si asa imi explic eu starile de oboseala aparent fara motiv sau tristetea excesiva sau delasarea sau pierderile de memorie. Deci sa zicem ca tu vrei sa obtii un job si trimiti acolo cv la ei si cand colo ei nici nu primesc cv-ul tau pentru ca totul e sub control. Nu e cazul meu dar doar am dat un exemplu. E o lume controlata.
Asa ne explicam ca la spitalele de stat acum nici nu te mai tine de vorba. 'Pai stai ca e pandemie' Si daca e pandemie nu mai platesc taxe pentru securitate sociala?
Sau te duci la politie ca ai o problema cu un furt si niste imbecili needucati iti rad in nas.

| Mogiojojo explică (pentru anonim_4396):

1. Intr-o simulare traim oricum adica asta e lumea. Unii zic ca e o simulare facuta de Dumnezeu.
Nu asta conteaza. Conteaza ca acea simulare sa ne lase sa ne desfasuram cum vrem noi ca sa putem fi fericiti, nu sa ne limiteze la tot pasul (pe unii dintre noi) pentru ca asa vor ei.

2. De unde ma cunosti? Adica ma urmaresti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Obosoala, poerderea de memorie si tristetea excesiva se numeste de fapt in termeni medicali DEPRESIE cu,, probleme cognitive.
cu tratament poti scapa de problema asta, asa se manifesta depresia indiferent ce statut ai, ca, gandesti pozitiv sau negativ depresia, simptomele ei apar nejustificat ca si in anxietate, frica nejustificata, ireala. depresia netratata cauzeaza probleme cognitive si afecteaza permenant creierul ireversibil + ca se cronicizeaza cred ca, ca si in cazul tau. acum nu stiu pierderea de memorie are multe cauze... dar bolile tale psihice nu au legatura cu mayrix ci cu gena ta defecta cu care te ai nascut, vulnerabilitate genetica. daca esti izolata de societate problemele se agraveaza deci trebuie sa fi integrata intr-un colectiv, sa stai intte oameni ..sa comunici nu doar virtual. deci totul se datoreaza depresiei tale si nu are legatura cu ceea ce sustii tu intr-un mod eronat si nedefinit.

| Mogiojojo explică (pentru anonim_4396):

Cred in simulare pentru ca am motive sa cred....SI DOVEZI.
Ti le-as spune in privat mai degraba ca sunt personale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Te stiu de cand aveai primul cont, nu te urmaresc nu s stalker. cand cineva imi e drag greu mi dat sa il/o uit. ok dai vina pe simulare si nu pe defectul genetic cu care te ai nascut, eu ti am zis ce trebuia zis daca tu o tii pe a ta faci cum vrei dar nu uita un lucru? vei fi in afara realitatii si asta iti va agrava bolile mintale. tu faci ce vrei si ce simti happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu trebuie sa imi spui, anxietatea ta sa agravat rau si ai dat in... deci e grav, eu nu te judec dar esti pe drumul gresit. trebuie macar sa fi constienta sa distingi boala pe care o ai cu puzzle mortal 3. tie boala iti cauzeaza atatea probleme nu simularea. trebuie tratata urgent.

| Mogiojojo explică (pentru anonim_4396):

Ah, acum imi spui ca am o gena defecta? Pai bine ca tu si cocalarii aia bautori de bere la sticla nu au depresie deci sa intelegem ca au gene foarte bune. Sa tot fie ca voi...

Ps: tocmai iti spuneam ca nu exista frica nejustificata, tristete nejustificata. Totul e justificat DAR in afara simularii. Aici stii ca esti trist dar in mod constient nu stii de ce.

| Mogiojojo explică (pentru anonim_4396):

Du-te, te rog, si canta altundeva. Si altii vor sa te asculte...

| gemeni6226 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Necesita foarte multe carti citite in domeniu si foarte multi ani sa t-i se lumineze ceea ce doresti sa stii.Dar si in biblie scrie:bate si t-i se va deschide-adica cauta raspunsurile nu te obosi in a le cauta nu ne intreba pe noi noi putem avea o alta experienta de viata singurul lucru ce este adevarat suta la suta este ceea ce vezi tu si ceea ce experimentezi tu.Adica fiecare dintre noi.Cei care te sau ne contrazic o fac pentru ca altfel experimenteaza viata la alt nivel nu toti oamenii au aceeasi menire si acelasi drum in viata.Fiecare are o conceptie proprie despre viata pentru ca acea conceptie il o ajuta sa duca la indeplinire misiunea pe care o are pe acest Pamint.Asta e just.Eu am inceput sa caut raspunsuri la intrebari la varsta de 18 ani si mereu aveam intrebari si raspunsurile veneau pe diferite cai, dar veneau.

| anonimg a răspuns:

Vrajmasul oamenilor si al lui Dumnezeu este multumit cat timp ne tine preocupati cu alte lucruri decat cu viata vesnica. El are momeala pentru fiecare, si profita din plin de slabiciunile atat de diversificate ale naturii umane.
Daca pentru unii viata este este un matrix sau yoga, pentru altii este burta, pentru altii placerile sau realizarile, iar pentru altii ziua de maine.
Iti recomand o carte buna:
https://www.viatasisanatate.ro/patriarhi-si-profeti

| Mogiojojo explică (pentru anonimg):

Pai macar eu gandesc, nu ma tin preocupata doar cu lucruri mici.

| Mogiojojo explică (pentru anonimg):

Eu cred intr-un Creator dar asta nu ma impiedica sa cred ca suntem in anul 2050 (un exemplu) si ca tehnologia a avansat in asa fel incat sa poata simula alte realitati si unii oameni special alesi sunt introdusi acolo. Nu zic ca o simuleaza perfect dar reuseste cat de cat sa ne tina prinsi intr-o iluzie. Am si dovezi ca ceea ce se intampla e ciudat si ireal.

| Frank51 a răspuns:

Mda, si tu cati 14 ani ai?

| Mogiojojo explică (pentru Frank51):

Actually... am 15.

| PainTech a răspuns:

Avem mai mult decat cele 5 simțuri principale ( echilibru, accelerație, durere, etc. )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Live you life, te preocupi prra mult cu matrix si, vise " mai iesi si tu in lume draguto.

| Mogiojojo explică (pentru anonim_4396):

Cum sa iti traiesti viata daca ceva te tine? Sa traiesti ca o minciuna?

| Mogiojojo explică:

Voiam sa vad daca si voi vedeti ceea ce eu vad si anume ca din lumea asta lipsesc niste piese de puzzle foarte importante si ma gandesc intruna la lucrurile ilogice pe care le vad si la lucrurile pe care ar trebui sa le vad si nu le vad.
Dau exemple: ati auzit toti de holograme prin filme (vechi chiar si de 20 de ani) dar le-ati si vazut? Nu, pentru ca nu exista? Si daca ele nu exista cum de 'unii' s-au gandit sa faca filme despre ele? Din ce se inspira filmele sf? Nu din realitate?
Cititi asta:
https://www.descopera.ro/......te-de-real